عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه، در حساب کاربری اکس خود از دیدار روسلان عادلگیرییف، مشاور و نماینده‌‌ی ویژه‌ی رییس‌جمهور روسیه در بخش اقلیم با امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست افغانستان، خبر داده است.

این دیدار، پس از چاشت روز گذشته (شنبه، ۲۱ دلو) انجام شده است. امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست، در این دیدار از روسیه خواسته است که به کارمندان اداره‌های حفظ محیط زیست و جنگلات افغانستان آموزش دهد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در این دیدار، در باره‌ی روابط دوجانبه، هم‌کاری‌های اقتصادی، هم‌کاری‌ها در بخش تغییر اقلیم میان امارت اسلامی و فدراسیون روسیه و هم‌چنان راه‌های ارتقای سطح روابط دیپلماتیک میان دو کشور، گفت‌وگو شده است.

امیرخان متقی، در این دیدار بر گسترش و ارتقای سطح روابط دیپلماتیک میان افغانستان و روسیه تأکید کرده و گفته است که با ارتقای سطح روابط میان دو کشور، پیش‌رفت‌های زیادی در بخش‌های مختلف می‌تواند صورت گیرد.

متقی افزوده است با این که افغانستان در تولید گازهای گلخانه‌ای نقش ندارد؛ اما از تأثیرات منفی تغییر اقلیم مصون نیست. او هم‌چنان خواهان پشتیبانی روسیه در بخش حضور هیئت افغانستان در نشست‌های بین‌المللی در باره‌ی حفظ محیط زیست شد.

در همین حال، روسلان عادلگیرییف، در باره‌ی راه‌های ارتقای سطح روابط دیپلماتیک میان افغانستان و روسیه صحبت کرده و وعده سپرده است که «تصویر واقعی پیش‌رفت‌های اخیر افغانستان را با رییس‌جمهور روسیه شریک خواهد کرد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

‏عادلگیرییف، تأکید کرده است که نمایندگان افغانستان باید در نشست‌های بین‌المللی در باره‌ی تغییر اقلیم اشتراک کنند. او افزوده است روسیه از اشتراک هیئت افغانستان در نشست آینده‌ی «COP 29» که در باکوی آذربایجان برگزار خواهد شد، پشتیبانی خواهد کرد.

مشاور و نماینده‌‌ی ویژه‌ی رییس‌جمهور روسیه در بخش اقلیم، گفته است که کمیسیون دوجانبه‌ی تجاری افغانستان و روسیه باید به کار خود آغاز کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: