شهر آستراخان روسیه، امروز (سه‌شنبه، ۲ عقرب) میزبان «فورم بین‌المللی آستراخان» است و یک هیئت حکومت سرپرست نیز در آن شرکت کرده است.

عبدالسمیع درانی، سخن‌گوی اداره‌ی خط آهن افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گوید که بخت‌الرحمان شرافت، رییس عمومی اداره‌ی خط آهن افغانستان، در رأس یک هیئت رسمی و به دعوت رسمی فدراسیون روسیه، به شهر آستراخان روسیه سفر کرده است.

او، می‌افزاید که این نشست امروز در شهر آستراخان روسیه برگزار شده است و برای سه روز ادامه خواهد داشت. به گفته‌ی او، مسئولان اداره‌ی خط آهن افغانستان از شرکت‌کنندگان این فورم خواهند خواست که در پروژه‌های خط آهن افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

آقای درانی، تأکید می‌کند: «بخت‌الرحمان شرافت، رییس عمومی اداره‌ی خط آهن افغانستان در رأس یک هیئت دولتی در فورم بین‌المللی آستراخان روسیه به نمایندگی از افغانستان شرکت کرده است و اداره‌ی خط آهن افغانستان از شرکت‌کنندگان این فورم می‌خواهد که در احداث پروژه‌های خط آهن افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.»

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل اقتصادی،‌ می‌گویند که حضور نماینده‌ی افغانستان در این گونه برنامه‌ها برای اتصال افغانستان به کشورهای همسایه از طریق خط آهن، کمک‌کننده و مفید است.

عبدالنصیر رشتیا، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید که جذب سرمایه‌گذاری کشورهای همسایه در اتصال شبکه‌ی خط آهن، می‌تواند سهولت‌های بیش‌تر را در بخش بازرگانی برای افغانستان فراهم کند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او می‌افزاید: «حضور و جذب سرمایه‌گذاری در اتصال شبکه‌ی خط آهن می‌تواند سهولت‌ها را برای بازرگانی افغانستان فراهم کند و نیز تأثیرات مستقیم بر کاهش کالاهای تجارتی و کوتاه‌شدن مسیر تجارتی میان کشور کمک کند.»

عبدالبصیر تره‌کی، دیگر آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید که با اتصال شبکه‌ی خط آهن کشور به دیگر کشورها، زمینه‌ی کارآفرینی در افغانستان بیش‌تر خواهد شد.

گفتنی است که افغانستان یک کشور محاط به خشکه است به همین دلیل، اداره‌ی خط آهن تلاش می‌کند با ساخت خطوط جدید و تکمیل پروژه‌های خط آهن، افغانستان را به کشورهای منطقه وصل کند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: