ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه برای افغانستان، روز گذشته در دیدار با امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، گفته است که برخی از کشورها به دنبال ایجاد سازوکاری برای جلوگیری از نزدیکی کشورهای منطقه با امارت اسلامی اند.

کابلوف در دیدار با متقی، هم‌چنان تأکید کرده است هر کشوری که با افغانستان مشکلی دارد، باید از راه گفت‌وگوهای دوجانبه با امارت اسلامی آن را برطرف کند.

با این حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی، به این باور اند که روسیه با چنین اظهارات، در تلاش نفوذ بیش‌تر در افغانستان و سیاه‌سازی نقش رقیبانش در منطقه است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالجبار اکبری، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که اگر کشورها در تلاش به‌چالش‌کشیدن شرایط افغانستان برای دورکردن جهان از امارت اسلامی باشند، امارت اسلامی باید برای ازبین‌بردن چنین توطئه‌ها، جهان را از مصون‌بودن افغانستان اطمینان بدهد.

او می‌‌افزاید: «فکر می‌کنم کشورهایی که می‌خواهند با کابل تعامل داشته باشند، در تلاش اند کشورهایی که دست شان از افغا‌نستان کوتاه شده را نگران بسازند‌…. امارت نیز نیاز است که خودش دست به کار شود و نشان بدهد که از نگاه امنیتی مصون است و چالش‌های امنیتی از این کشور متوجه هیچ کشوری نیست. این سبب دل‌گرمی کشورها نسبت به افغانستان خواهد شد.»

از سویی ‌هم، علی احمدی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که روسیه برای نزدیکی با امارت اسلامی، تلاش دارد که مشکلات موجود در افغانستان را به دیگر کشورها ربط بدهد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او می‌افزاید: «اصولاً چه روسیه، چه کشورهای منطقه و امریکا، در باب تعاملات با امارت اسلامی ملاحظات دارند. هر کدام تلاش می‌کند در قسمت پیش‌گیری از تعامل رقیب با کشور همسایه پیشی بگیرد. روس‌ها در تلاش اند مشکلات فراروی امارت اسلامی را به رقابت‌های منطقه و جهان ربط بدهند.»

ضمیر کابلوف در دیدار با امیرخان متقی، با این که کشور خاصی را به مداخله در روابط امارت اسلامی با کشورهای منطقه متهم نکرده؛ اما از امریکا خواستار رهاسازی ذخایر ارزی افغانستان شده است.

پس از حاکمیت امارت اسلامی، قدرت‌های شرقی مانند روسیه و چین توانسته اند روابط بهتری در مقایسه با غرب با امارت اسلامی برقرار کنند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: