مسئولان بخش سوءتغذیه‌ی تنها مرکز صحی در ولسوالی گیان پکتیکا، می‌گویند که روزانه بیش از ۳۰ بیمار به شمول زنان باردار و کودکان مبتلا به سوءتغذیه، به این مرکز صحی مراجعه می‌کنند.

ولسوالی گیان، سال گذشته، گواه یک زمین‌لرزه‌ی مرگ‌بار بود که در اثر آن، صدها تن جان باختند، شمار زیادی زخمی و تقریباً همه روستاهای این ولسوالی، به ویرانه تبدیل شدند.

اکنون، پس از گذشت یک سال از این زمین‌لرزه، مسئولان صحی در ولسوالی گیان، می‌گویند که باشندگان این ولسوالی به ویژه زنان و کودکان، به دلیل ناداری و دست‌رسی‌نداشتن به خوراک مناسب، به سوءتغذیه مبتلا شده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مینا، مسئول بخش سوءتغذیه‌ی مرکز صحی گیان، به سلام‌وطندار می‌گوید: «روزانه، ۱۰ تا ۳۰ بیمار مبتلا به سوءتغذیه، به این مرکز صحی مراجعه می‌کنند که در میان آن‌ها، بیماران شدید، نیمه‌شدید و بسیار شدید هستند. بیش‌تر آن‌ها دختران و زنان جوان، زنان باردار و کودکان اند.»

در همین حال، باشندگان ولسوالی گیان، می‌گویند به دلیل این که توانایی فراهم‌کردن خوراک و مکان مناسب برای زندگی‌کردن را ندارند، کودکان شان به سوءتغذیه مبتلا شده اند.

ولی‌مرجان، باشنده‌ی ولسوالی گیان، می‌گوید بیش‌تر کسانی که از سوءتغذیه رنج می‌برند، کودکانی اند که در زلزله‌ی سال گذشته، مادران خود را از دست داده اند. او می‌افزاید: «حالا همین طور مانده اند. وضعیت شان نامناسب است و به آن‌ها شیر گاو و بز می‌دهند. به بیماری‌های مختلف مبتلا شده اند. باید به ما کمک شود؛ اما هیچ کمکی در این زمینه به ما نشده است.»

علم‌الدین، دیگر باشنده‌ی ولسوالی گیان، نیز می‌گوید که افزون بر سوءتغذیه، گرما نیز آن‌ها را با مشکل روبه‌رو کرده است. «مشکل سوءتغذیه اطفال در این جا بسیار زیاد است. کم‌بود وجود دارد. درخواست ما این است که غم ما باید خورده شود. ما خیلی ناامید شده‌ایم.»

باشندگان ولسوالی گیان، هم‌چنان می‌گویند که به دلیل کم‌بود آب پاک، بیماری وبا نیز در میان کودکان افزایش یافته است. به گفته‌ی آن‌ها، تنها مرکز صحی در این ولسوالی، خُرد است و گنجایش پذیرش و درمان بیماران زیاد را ندارد.

با این حال، فضل‌الرحمان وزیر، مسئول صحی ولسوالی گیان، با تأیید این موضوع، می‌گوید که نفوس در این ولسوالی زیاد؛ اما مرکز صحی آن کوچک است و به گفته‌ی او، به همه بیماران، به موقع خدمات درمانی ارائه نمی‌شود.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید که روزانه بیش از ۱۲۰ فرد مبتلا به بیماری‌های مختلف، به مرکز صحی گیان مراجعه می‌کنند؛ اما این مرکز، ظرفیت درمان این شمار از بیماران را ندارد.

فضل‌الرحمان وزیر، می‌گوید: «حالا که هوا گرم است، شمار بیماران مبتلا به اسهال و گلودرد، بیش‌تر شده است. دلیلش این است که نظافت مراعات نمی‌شود و دیگر کم‌بود آب پاک است.»

گفتنی است که باشندگان ولسوالی گیان، پیش از این نیز، از افزایش بیماری‌های مختلف و دست‌رسی‌نداشتن به خدمات درمانی کافی در این ولسوالی، گلایه داشتند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: