مرادعلی مراد یک عضو ستاد رسیده‌گی به خانواده‌های قربانیان رویداد مرگ‌بار جمعۀ گذشته در ولسوالی حصۀ اول بهسود ولایت میدان‌وردک که برای دل‌جویی از خانواده‌های قربانیان به این ولسوالی سفر کرده می‌گوید، این ستاد رویداد را از نزدیک بررسی کرده است.

آقای مراد امروز (جمعه، ۱۷دلو/بهمن) در نشستی خبری در ولایت بامیان می‌گوید، یافته‌های آنان نشان می‌دهد که فرمانده پولیس  میدان‌وردک و نیروهای زیر امر او با شلیک مستقیم به سوی غیرنظامیان معترض «جنایت فجیع» را مرتکب شده‌اند.

 مراد به گونۀ نمونه از قربانی‌یی یاد می‌کند که ۱۸ گلوله بر پشت او شلیک شده است.

آقای مراد می‌گوید:« براساس پیشنهاد باشنده‌گان محل و توافق ستاد رسیده‌گی برای قربانیان و هیأت حقیقت‌یاب، تمامی امتیازات فرمانده پولیس ولایت میدان‌وردک به دلیل جنایت فجیعی که مرتکب شده از او سلب و پرونده‌اش در دادستانی زیر تحقیق و بررسی قرار دارد.»

این عضو ستاد رسیده‌گی برای قربانیان بهسود، از هیأت حقیقت‌یاب می‌خواهد که این رویداد را به گونۀ همه‌جانبه و بی‌طرفانه بررسی کند و نتیجۀ آن را همه‌گانی سازد. مرادعلی مراد، هشدار می‌دهد و می‌گوید که نباید از نیروهای امنیتی کشور در برابر مردم استفاده صورت گیرد.

این در حالی‌ست که روز گذشته احمد جعفری، یک عضو هیأت حقیقت‌یاب در گفت‌وگو با سلام‌وطندار گفت که بر اساس طرح ۹ ماده‌یی باشنده‌گان ولسوالی حصۀ اول بهسود و تصمیم اعضای این هیأت، فرمانده پولیس میدان‌وردک باید به دادستانی معرفی شود.

هیأت حقیقت‌یاب گفته است که اسناد، شواهد و چشم‌دید گواهان از چه‌گونه‌گی رویداد را از نزد معترضان و نیروهای امنیتی گرد‌آوری کرده و این اسناد از سوی این هیأت در کابل بررسی‌ خواهد شد.

جمعۀ گذشته، دهم دلو/بهمن صدها تن از باشنده‌گان و بزرگان ولسوالی حصۀ اول بهسود ولایت میدان‌وردک در یک گردهمایی اعتراضی از الله‌داد فدایی، فرمانده پولیس این ولایت و نیروهای زیر امر او خواستند این ولسوالی را ترک کنند و به مرکز ولایت برگردند، اما این اعتراض به خشونت کشیده شد. در نتیجۀ این خشونت‌ها نزدیک به ۱۸ غیرنظامی معترض با شلیک مستقیم نیروهای امینتی کشته و ۳۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.‌

اما برخی از رسانه‌ها آمارهای رسمی شمار قربانیان این رویداد را ۱۱ کشته و ۲۵زخمی گزارش کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: