رسانه‌های ایرانی به نقل از اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر این کشور، گزارش داده ‌اند که این مقام ایرانی نگران افزایش قاچاق مواد مخدر از افغانستان به ایران است.

بر بنیاد این گزارش رسانه‌های ایرانی، اسکندر مومنی تأکید کرده که در جریان سال گذشته، گواه کاهش قاچاق مواد مخدر سنتی بوده؛ اما برعکس قاچاق مواد مخدر صنعتی در ایران ۲۰ درصد افزایش یافته ‌است.

روزنامه‌ی «انتخاب» ایران به نقل از این مقام ایرانی، نوشته است هیئت امارت اسلامی که اخیراً به ایران رفته بود، دلیل دوام قاچاق مواد مخدر را انبارهای مواد مخدر دانسته و تأکید کرده ‌است که با به‌اتمام‌رسیدن انبارها، قاچاق مواد مخدر ۹۰ درصد کاهش خواهد یافت.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در گزارش روزنامه‌ی «انتخاب» به نقل از اسکندر مومنی آمده ‌است: «مقام‌های طالبان/امارت اسلامی که به ایران آمده بودند، در مذاکره اظهار کردند تولید و کاشت کاهش پیدا کرده و مواد مخدر در انبارهاست و با به‌اتمام‌رسیدن انبارها، شاید ورود مواد مخدر به میزان ۹۰ درصد کاهش یابد.»

با وجود این گونه نگرانی‌های ایران از قاچاق مواد مخدر از افغانستان، امارت اسلامی یک بار دیگر تعهد خود را مبنی بر پیش‌گیری از کاشت، تولید و قاچاق مواد مخدر، بازگو می‌کند.

حسیب‌الله احمدی، رییس دفتر معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله‌ی حکومت سرپرست امارت اسلامی، به سلام‌وطندار تأکید می‌کند که تعهد امارت اسلامی برای مبارزه با مواد مخدر نزد جهان ثابت شده ‎‌است.

احمدی می‌گوید که در جریان ۲۳ هزار و ۵۰۰ عملیات در سراسر افغانستان در برابر کاشت، تولید و قاچاق مواد مخدر، ۱۴ هزار مظنون و قاچاق‌بر مواد مخدر بازداشت شده اند. همین گونه، ۵۵۰۰ تُن مواد مخدر و ۱۲۰۰ کارخانه‌ی مواد مخدر از بین برده و تخریب شده است.

رییس دفتر معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله، می‌افزاید: «امارت اسلامی به این متعهد است که در بخش کاشت، تولید و قاچاق مواد مخدر به هیچ کس اجازه ندهد. با آن هم اگر کسی کاری در این بخش انجام دهد، از سوی معینیت مبارزه با مواد مخدر کشف و بازداشت شده و نهادهای عدلی و قضایی سپرده خواهد شد.»

با این حال، شماری از آگاهان هم تلاش‌های امارت اسلامی برای پیش‌گیری از کاشت، تولید و قاچاق مواد مخدر را قناعت‎‌بخش می‌دانند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این شمار از آگاهان به این باور اند که برخی از کشورها با اظهارنگرانی‌ها در باره‌ی مواد مخدر در افغانستان، به دنبال استفاده از این مورد در برابر افغانستان اند.

عزیز استانکزی، آگاه مسائل سیاسی و امنیتی، در این باره چنین دیدگاهی دار: «اکثراً پشت نگرانی‌هایی که کشورهای ایران، روسیه و پاکستان، مطرح می‌کنند، خواست‌های این کشورها از افغانستان است که طالبان/امارت اسلامی در عملی‌کردن آن ابا ورزیده‌ اند.»

گفتنی است که امارت اسلامی تا کنون آمار مشخصی در باره‌ی وضعیت جلوگیری از تولید و قاچاق مواد مخدر صنعتی در کشور چیزی نگفته؛ چیزی که حکومت ایران مدعی افزایش قاچاق آن است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: