سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی، با پخش اعلامیه‌ی مشترکی از ادامه‌ی قاچاق مواد مخدر از افغانستان به کشورهای آسیای میانه، ابراز نگرانی کرده اند.

نشست سران کشورهای عضو این سازمان، روز گذشته (جمعه، ۳ قوس) در شهر مینسک، پایتخت بلاروس، برگزار شد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

در اعلامیه‌‌ای که در وبسایت وزارت امور خارجه‌ی روسیه پخش شده، آمده است: «ما نسبت به چالش‌های مرتبط با قاچاق مواد مخدر از افغانستان؛ متامفتامین، کوکائین، حشیش و دیگر انواع مواد مخدر صنعتی ابراز نگرانی می‌کنیم.»

در این نشست، روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، اوزبیکستان و دیگر سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی، برای تقویت هم‌کاری‌های مشترک برای مبارزه با مواد مخدر در سطح جهان تأکید کرده اند.

در همین حال، بسم‌الله حبیب، معاون سخن‌گوی وزارت امور داخله، با تأکید بر محو کاشت و قاچاق مواد مخدر از افغانستان، می‌گوید که کشورهای دیگر نیز کاهش چشم‌گیر کشت‌زارهای مواد مخدر در این کشور را تأیید کرده اند.

او، می‌افزاید: «عزم ما در امر مبارزه با مواد مخدر جدی است و هیچ گونه تهدیدی در زمینه‌ی قاچاق مواد مخدر از افغانستان به کشورهای دیگر نخواهد بود.»

از سویی هم، شماری از تحلیل‌گران مسائل سیاسی، می‌گویند که نگرانی کشورهای آسیای میانه در باره‌ی قاچاق مواد مخدر از افغانستان، دور از واقعیت و ناشی از اهداف سیاسی است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

یوسف امین زازی، تحلیل‌گر مسائل سیاسی، می‌گوید: «متهم‌کردن افغانستان از طرف منطقه و جهان بیش‌تر اهداف سیاسی را دنبال می‌کند و بر اساس واقعیت‌ها استوار نیست.»

گفتنی است که پیش از این، امام‌علی رحمان، رییس‌جمهور تاجیکستان، در هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفته بود که این‌ کشور در دو سال گذشته، بیش از ۱۰ تُن مواد مخدر را در هم‌مرزی با افغانستان کشف و ضبط کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: