مسئولان در وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان حکومت سرپرست، در واکنش به اظهارات معاون والی تهران که از مهاجران غیرقانونی افغان به عنوان ماین‌های اخلاقی، اقتصادی و اجتماعی نام برده است، می‌گویند که افغان‌های ساکن کشورهای بیرونی، هیچ گاه دخالتی در مسائل داخلی و سیاسی هیچ کشوری نداشته ‌اند.

عبدالمطلب حقانی، سخن‌گوی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار از دولت ایران می‌خواهد که در برخورد با مهاجران افغان از نرمی کار بگیرد و بگذارد این مهاجران به خواست خود شان به افغانستان بازگردند.

او می‌افزاید: «این به همه معلوم است که افغان‌ها در هر کشوری که زندگی می‌کنند، در مسائل داخلی و سیاسی کسی مداخله نمی‌کنند. مهاجر که می‌شوند، یقیناً به دلیل مشکلات است؛ پس ما از دولت ایران می‌خواهیم که در برابر مهاجران غیرقانونی افغان از صبر و حوصله کار بگیرند و با آن‌ها برخورد نادرست نداشته باشند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

روز شنبه، مهدی باب ‌الحوائجی، معاون والی تهران و فرماندار شهر ری، در یک نشست رسمی گفته است که مقابله با شهروندان غیرقانونی در این کشور، همانند مقابله در زمان جنگ باید باشد.

او افزوده است: «امروز مقابله با اتباع غیرمجاز مثل مقابله‌کردن در زمان جنگ است؛ اطراف خانه‌های ما ماین‌گذاری شده؛ ماین‌گذاری‌های اخلاقی، اجتماعی، ماین‌گذاری‌های اقتصادی. اولین اولویت امنیتی ما، برخورد با افراد و اتباع غیرمجاز حاضر در ایران است.»

این مقام ایرانی در بخشی از سخنانش به کارفرمایان و دفترهای معاملات خانه نیز دستور داده است که برای مهاجران غیرقانونی کار ندهند و به آن‌ها جای برای زندگی نیز فراهم نکنند.

گفتنی است که بخش بزرگی از مهاجران غیرقانونی در ایران را افغان‌ها تشکیل می‌دهند که پس از تحولات سیاسی در افغانستان بر شمار آنان نیز افزوده شده است.

با این همه، شماری از مهاجران غیرقانونی افغان در ایران، از بدترشدن وضعیت در برابر مهاجران با گذشت هر روز شاکی اند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

فیروز، مهاجر غیرقانونی افغان در ایران، به سلام‌وطندار می‌گوید: «ما مهاجران افغان در ایران در این شب‌وروزها، خیلی به سختی‌ها گرفتار هستیم. بیش‌تر افراد دارای پاسپورت/گذرنامه و برگه‌ی اقامت نیز بازداشت می‌شوند. از لحاظ کار، بیش‌ترین کار را انجام می‌دهند و کم‌ترین پول را دریافت می‌کنند. در صورت شکایت، به پلیس معرفی می‌کنند.»

زبیر، دیگر مهاجر غیرقانونی افغان در ایران، نیز می‌گوید: «مهاجر افغان در ایران خیلی شرایط شان خراب است؛ حتا پاسپورت‌داران را هم می‌گیرند و زجر می‌دهند. حقوق را سر وقت نمی‌دهند؛ پول کافی نمی‌دهند؛ حتا اگر مریض باشی هم ازت کار می‌خواهند.»

بر اساس آمارهای دولت ایران، هم‌اکنون بیش از شش میلیون مهاجر افغان در این کشور به سر می‌برند که بخش بزرگی از آنان را مهاجران غیرقانونی تشکیل می‌دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: