شماری از دام‌‌داران در پنجشیر، می‌گویند که گاوهای شان در اثر ابتلا به بیماری «آنتراکس» یا سیاه‌‌زخم، تلف شده است. آن‌ها، می‌افزایند که از گسترش بیش‌تر این بیماری و تلف‌شدن مواشی شان نگران اند و برای پیش‌گیری از آن، به اقدامات زیاد‌تر نیاز دارند.

گل‌میرزا، دام‌دار در ولسوالی دره‌ی پنجشیر، می‌گوید که حدود شش رأس گاوش به بیماری سیاه‌زخم مبتلا و تلف شده است. او، می‌افزاید: «با شیوع این مرض، ریاست زراعت یک مرحله آمد و دید؛ ولی به شکل دوام‌دار نخیر و پس رفتند. این یک مرض جدی است و باید ریاست زراعت به خصوص نهادهایی که در این عرصه کار می‌کنند، ورکشاپ‌ها و سمینارهای کلینیکی را برای مردم برگزار و هم از طریق مسجد تبلیغ کنند. مکان‌ها برای جداسازی یا قرنطینه‌ی مواشی صورت بگیرد که دیگر سرایت نکنه.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، دام‌پزشکان در پنجشیر، می‌گویند که سیاه‌زخم توسط باکتری‌های «آنتراسیس باسیلوس» (Bacillus Anthracis) به وجود می‌آید که حیوانات اهلی و وحشی به آن مبتلا می‌شوند.

آقاملا غفوری، دام‌پزشک در پنجشیر، می‌گوید حیواناتی که در نتیجه‌ی بیماری سیاه‌زخم از بین می‌روند، باید فوراً دفن شوند؛ زیرا، در غیر آن سبب گسترش بیماری سیاه‌زخم می‌شود. او می‌افزاید که بهترین راه پیش‌گیری و درمان، واکسین‌کردن دام‌ها است. «بیماری آنتراکس بسیار بیماری خطرناک است. زمانی که حیوان به آن دچار می‌شود، مرگ ناگهانی، سرگیجه، مشکلات تنفسی، خون‌ریزی از دماغ‌ و مقعد، در گوسفندها، بزها و گاوها است. پیش از این که علایم در حیوان دیده شود واکسین شود، حتی در امو طویله که می باشد امو مواد فاضله کاه علف هرچیزی که است بطور عاجل باید سوزانده شود.»

مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری پنجشیر، می‌گویند که شمار مواشی‌ مبتلا به سیاه‌زخم اندک است. آن‌ها، تأکید می‌کنند که تیم‌های صحی را برای مهار این بیماری، به مناطق اعزام کرده اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

فضل‌الله دیوبندی، رییس زراعت پنجشیر، می‌گوید: «بیماری آنتراکس در قریه‌های پشغور ولسوالی حصه‌ی اول پنجشیر در میان حیوانات شیوع کرده که سبب مرگ‌ومیر شده است. در سطح ولایت پنجشیر، پنج رأس گاو تلف شده است و ما، گروه‌های مال‌داری را به خاطر عرضه‌ی خدمات مناسب در سطح ولسوالی‌ها تشکیل داده‌ایم.»

بیماری آنتراکس یا ‌زخم سیاه، از بیماری‌های تهدیدکننده برای انسان نیز به شمار می‌رود که بیش‌تر، حیوانات به این بیماری مبتلا می‌شوند و در اثر بی‌احتیاطی سبب مرگ آن‌ها می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: