به روز دوم حمل ام‌سال مسئولان ادارۀ محلی کندز به‌خاطر گرامی‌داشت از روز دهقان برنامه‌یی را در ورزشگاه شهرداری این ولایت راه‌اندازی کرده بودند. در این برنامه ورزشکاران بسیاری به‌خاطر انجام نمایش‌ها دعوت شده بودند. در این میان، گروه جمناستیک‌کاران که در رأس آن‌ها احمدزبیر قرار داشت، نمایش‌های خود را به شرکت‌کننده‌گان انجام داد.

در یک نوار تصویری که از جریان این برنامه به سلام‌وطندار رسیده است، دیده می‌شود احمدزبیر در یک حرکت چرخشی خودش را از چندمتری به سمت هوا پرتاب می‌کند و پس از چندین چرخش تعادلش را از دست می‌دهد و از قسمت گردن به زمین می‌خورد و از هوش می‌رود. احمدزبیر ۲۵ ساله، ورزشکار رشتۀ جمناستیک در کندز است. او هشت‌سال می‌شود در این رشتۀ ورزشی فعالیت می‌کند و از دو سال به‌ این‌سو در باشگاهی در شهر کندز جوانان و نوجوانان را جمناستیک آموزش می‌داد.

زبیر چندین‌بار در مسابقه‌های گونه‌گون در کشور شرکت کرده و دارندۀ مدال قهرمانی نیز است. پس از آسیب‌دیدن در این برنامه یک پای و یک دست زبیر فلج شده و خانواده‌اش او را به‌خاطر درمان به کابل آورده‌اند.

احمدزبیر در حال انجام یک حرکت چرخشی

احمدزبیر به سلام‌وطندار می‌گوید، از زمانی که آسیب دیده، تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار افغانی را به کمک خانواده و دوستانش به‌خاطر درمانش مصرف کرده است. او می‌گوید که ادارۀ محلی کندز و والی این ولایت وعدۀ هرگونه هم‌کاری را به او داده بودند؛ اما هیچ‌گونه توجهی به‌خاطر درمان او نکرده‌اند.

زبیر می‌گوید: «حکومت بارها وعده داد که کلپ جور می‌کنیم، جمنازیوم جور می‌کنیم، اما یکی آن را عملی نکرده‌اند. من که در جریان نمایش آسیب دیدم، در اول برایم خیلی وعده کردند و توقع بالا از والی داشتم، اما وقتی دیدم هیچ صدا بلند نکردند، مجبور خودمان اقدام کردیم از بودجۀ شخصی و از دوست‌ها و نزدیکان قرض گرفتیم. تا اکنون زیر تداوی هستم، وضعیت صحی‌ام خوب نیست، دست چپم با پای چپم هیچ حس ندارد، راه می‌روم لنگ. وقتی یک جوان راه برود و بلنگد، دیگر به او جوانی چه به درد می‌خورد.»

جعفر، مسئول فدراسیون جمناستیک زون شمال‌شرق در کندز می‌گوید که زبیر در جریان حرکت نمایشی چرخشی در این برنامه از ناحیۀ پا و یک دست آسیب جدی دیده است. به گفتۀ مسئول فدراسیون جمناستیک کندز، آنان بارها با آماده‌گی کامل در برنامه‌های گونه‌گون دولتی شرکت کرده و از خود نمایش‌های ورزشی انجام داده‌اند، اما وقتی که یک ورزشکار آسیب می‌بیند، توجه اندکی به او صورت نمی‌گیرد.

لحظه‌یی که زبیر به زمین می‌خورد و آسیب می‌بیند.

او می‌گوید، والی کندز اگر کمک مالی هم نمی‌کند، باید در هماهنگی مسئولان مرکزی زمینۀ درمان این ورزشکار را در بیرون از کشور مهیا کند. آقای جعفر می‌افزاید که احمدزبیر اقتصاد خوبی ندارد و ماهانه پنج هزار افغانی در شهر کندز کار می‌کرد.

عصمت‌الله مرادی، سخنگوی والی کندز تأیید می‌کند که این جوان در یک نمایشگاه ورزشی در این ولایت آسیب دیده و پس از گذشت چند روز مشکل فلجی پیدا کرده است. آقای مرادی می‌افزاید که والی کندز در مرکز با رئیس عمومی تربیت بدنی در تماس است و تلاش دارد زمینۀ درمان این ورزشکار را در بیرون از کشور فراهم کند.

شماری از ورزشکاران در کندز با ابراز نگرانی از این وضعیت می‌گویند که از چند سال به این‌سو با تلاش‌های زیاد و از بودجۀ شخصی در مسابقات ملی و بین‌المللی شرکت می‌کنند، اما ادارۀ محلی نه‌تنها پشتی‌بانی مالی نکرده؛ بل‌که با کم‌بود مکان‌های ورزشی نیز روبه‌رو اند و در این بخش هیچ‌گونه توجهی نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: