«انگشت‌ِ شاه» در روستای «شبوکند» در ۸ کیلومتری مرکز ولسوالی سانچارک ولایت سرپل موقعیت دارد و یکی از جاذبه‌های طبیعی این ولسوالی به‌شمار می‌رود.

شماری از باشنده‌گان سرپل می‌گویند که روزانه صدها تن از باشنده‌گان ولایت‌های سرپل، جوزجان، فاریاب، بلخ، سمنگان، بامیان، کندز، تخار، غزنی، بغلان و کابل برای تفریح و گردش‌گری به این درۀ خوش‌ آب‌وهوا سفر می‌کنند.

به گفتۀ باشنده‌گان سرپل، درۀ انگشت‌ِ شاه گذرگاه حضرت علی‌ست و مردم از آب چشمه‌های این دره که اثر شفابخش دارد، برای بیماری‌های گونه‌گون استفاده می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

ذبیح‌الله، یک تن از باشنده‌گان سرپل، می‌گوید که انگشت‌ِ شاه یکی از دره‌های پُربازدید در ولسوالی سانچارک است و مردم با شورواشتیاق برای تقریح به این دره می‌آیند و شب‌ها و روزها را در این‌جا سپری می‌کنند.

به گفتۀ این باشندۀ سرپل، با تأمین امنیت در کشور علاقه‌مندی مردم به تفریح و گردش‌گری افزایش یافته است.

امان‌الله، یک تن دیگر از باشنده‌گان سرپل، هم می‌گوید که اگر راه رفت‌وآمد این تفریح‌گاه بازسازی شود، در کنار این‌که میزان حضور مردم بیش‌تر می‌شود، از سوی دیگر درآمد خوبی را نیز به خزانه دولت می‌ریزد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ او، تأمین امنیت سبب تقویت وحدت و هم‌دیگرپذیری میان اقوام ساکن در کشور شده است و مردم بی‌هیچ هراسی به ولایت‌ها سفر می‌کنند و به تفریح می‌روند.

از سویی هم، فعالان مدنی سرپل بر حفظ داشته‌ها و میراث‌های فرهنگی این ولایت تأکید می‌کنند و از امارت اسلامی می‌خواهند که در راستای ایجاد سهولت به مردم تلاش‌های بیش‌تری را به خرج دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: