کشته‌شدن سیدمعروف سادات، خبرنگار و نویسندۀ شناخته‌شدۀ ولایت ننگرهار، نخستین روی‌داد ترور یک خبرنگار در دولت امارت اسلامی‌ست. آقای سادات شام گذشته (شنبه، دهم میزان/مهر) در نتیجۀ حملۀ افراد مسلح ناشناس در مربوطات ناحیۀ پنجم شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار کشته شد. در این روی‌داد دو تن دیگر از بسته‌گان این خبرنگار که گفته شده اعضای امارت اسلامی بوده، نیز کشته شده‌اند.

با این حال، شماری از خبرنگاران در بغلان، کشته‌شدن آقای سادات را نگران‌کننده می‌دانند. آنان از امارت اسلامی می‌خواهند که امنیت‌شان را تأمین کند.

محراب‌الدین ابراهیمی، یکی از خبرنگاران در بغلان می‌گوید که ترور سیدمعروف سادات در ننگرهار، نشان می‌دهد که گروه‌های هراس‌افگن دیگر تلاش دارند خبرنگاران را هدف قرار دهند. آقای ابراهیمی ترور این خبرنگار را ضایعۀ بزرگ می‌داند و می‌گوید که ادامۀ این روند، خبرنگاران را سخت نگران کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید، با آن‌که مسئولان امارت اسلامی وعده داده‌اند که امنیت خبرنگاران را تأمین می‌کنند، اما دیده می‌شود که آنان به سخنان‌شان پای‌بند نیستند.

جواد امیری، یکی دیگر از خبرنگاران در بغلان نیز می‌گوید که کشته‌شدن آقای سادات زنگ خطر به دیگر خبرنگاران است و نهادهای پشتی‌بان رسانه‌ها و خبرنگاران باید به این موضوع جدی رسیده‌گی کنند.

مراسم خاک‌سپاری سیدمعروف سادات

در همین حال، مسئولان اتحادیۀ ملی خبرنگاران بغلان نیز این روی‌داد را محکوم می‌کنند و از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند که عاملان آن را بازداشت و محاکمه کنند. مسئولان اتحادیۀ ملی خبرنگاران بغلان تأکید می‌کنند که نهادهای پشتی‌بان رسانه‌ها و مسئولان امارت اسلامی، هرچه زودتر این روی‌داد را برسی کنند و به نگرانی خبرنگاران پایان دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

پیکر سیدمعروف سادات امروز در منطقۀ «حکیم‌آباد» ولسوالی خوگیانی به خاک سپرده شد. سادات مدرک کارشناسی روزنامه‌نگاری داشت و آخرین شغلش سخنگوی ریاست احیا و انکشاف دهات ننگرهار بود.

سید ولی‌شاه، پدر این خبرنگار می‌گوید که پسرش با هیچ‌کس مشکل شخصی نداشت و روز گذشته به مهمانی می‌رفت. او می‌گوید که چندی پیش پسر دیگرش که مهندس بود، نیز از سوی افراد مسلح ناشناس کشته شد.

پیکر سیدمعروف سادات امروز در منطقۀ «حکیم‌آباد» ولسوالی خوگیانی به خاک سپرده شد.

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت کشته‌شدن آقای سادات و دو هم‌راهش را برعهده نگرفته است. این در حالی‌ست که در این اواخر خشونت علیه خبرنگاران افزایش یافته است. دو هفته پیش (شنبه، بیست‌و‌هفتم سنبله/شهریور) محمدعلی احمدی، خبرنگار و ویراستار سلام‌وطندار در مسیر رفتن به خانه از سوی یک فرد مسلح ناشناس مورد سوءقصد قرار گرفت و از ناحیۀ پا شدید زخمی شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سوءقصد به جان خبرنگار سلام‌وطندار واکنش‌های داخلی و بین‌المللی را به هم‌راه داشت. کمیتۀ حفاظت از روزنامه‌نگاران (سی‌پی‌جی) با پخش اعلامیه‌یی تیراندازی به جان محمدعلی احمدی را تهدید در برابر اطلاع‌رسانی در افغانستان عنوان کرد.

مرکز خبرنگاران افغانستان هم با پخش خبرنامه‌یی سوءقصد به جان محمدعلی احمدی را محکوم کرد و گفت که این روی‌داد نشان‌دهندۀ افزایش خشونت و تهدید علیه خبرنگاران در افغانستان است.

پیش از زخمی‌شدن آقای احمدی، شکیب سیاووش، خبرنگار دیگر سلام‌وطندار هنگام پوشش اعتراض‌های خیابانی کابل از سوی افراد وابسته به طالبان لت‌وکوب شد و ظفر مومند، از دیگر خبرنگاران این رسانه نیز در همین روز برای چند ساعت در بند طالبان بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: