بر بنیاد نتیجۀ یک نظرسنجی که از سوی اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان دربارۀ وضعیت کنونی خبرنگاران انجام شده است، با روی‌کارآمدن دولت امارت اسلامی ۷۰ درصد از رسانه‌ها در سراسر کشور از فعالیت بازمانده‌اند و تنها ۳۰ درصد رسانه‌ها با درنظرداشت محدودیت‌های پیش‌آمده به فعالیت‌های‌شان ادامه می‌دهند.

نتیجۀ نظرسنجی اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان نشان می‌دهد که ۳۳ درصد خبرنگاران در کشور سرگرم کار هستند و متباقی ۶۷ درصد دیگر شغل‌شان را از دست داده‌اند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

مسرور لطفی، مسئول رسانه‌یی اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان، امروز در یک نشست خبری که نتیجۀ این نظرسنجی را اعلام کرد می‌گوید، «هدف ما از این برنامه انعکاس واقعیت روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌ها در افغانستان پس از سقوط نظام جمهوریت و روی‌کارآمدن امارت اسلامی‌ست. ۳۳ درصد فعلاً در سانه‌ها مصروف کار هستند، اگر کار هم می‌کنند با مشکلات کار می‌کنند. تقریباً ۶۷ درصد که نزدیک به ۷۰ درصد می‌شود کارشان را از دست داده‌اند.»

مسرور لطفی، مسئول رسانه‌یی اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان

نتیجۀ این نظرسنجی نیز نشان می‌دهد که ۶۷ درصد خبرنگاران زن نگران وضعیت هستند و آنان خواهان درنظرگرفتن حقوق‌شان از سوی دولت امارت اسلامی‌اند.

یک تن از خبرنگاران زن که نخواست نامی از او گرفته شود می‌گوید، «یگانه مشکلی که خانم‌ها نمی‌توانند در رسانه‌ها حضور داشته باشند، محدودیت است که از سوی امارت اسلامی به‌خاطر کارشان مانع می‌شوند و خواست من این است که حق کار، حق‌ تحصیل، حق دست‌رسی به اطلاعات، حق هر شهروند است و این حق را من هم می‌خواهم و مثل من صدها خانم دیگر.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان از امارت اسلامی می‌خواهد که در وضعیت کنونی از رسانه‌ها و خبرنگاران پشتی‌بانی کند.

به گفتۀ مسئولان اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان، این نظرسنجی از تاریخ ۲۱ تا ۳۰ سپتامبر در ۲۸ ولایت کشور با حضور ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ خبرنگار مرد و زن به گونۀ آن‌لاین و حضوری صورت گرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: