شام گذشته (شنبه، دهم میزان/مهر) در نتیجۀ حملۀ افراد مسلح ناشناس در مربوطات ناحیۀ پنجم شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار، سه تن به‌شمول سیدمعروف سادات، از خبرنگاران کشور کشته شده‌اند. 

کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افغان گزارش داده است که سیدمعروف سادات در موتر یکی از نزدیکان خود سوار بود و به سمت خانۀ او می‌رفت که افراد مسلح ناشناس از یک ریکشا بر او تیراندازی کردند. براساس گزارش این کمیته، نزدیکان آقای سادات از اعضای طالبان بوده‌اند.

کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افغان گفته است که در این روی‌داد دو عضو طالبان نیز کشته شده‌اند. هم‌چنان پسر سیدمعروف سادات و یک غیرنظامی دیگر در نتیجۀ این تیراندازی زخم برداشته‌اند. این کمیته از طالبان خواسته است که این روی‌داد را جدی بررسی کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این روی‌داد را برعهده نگرفته است.

این در حالی‌ست که در این اواخر خشونت علیه خبرنگاران افزایش یافته است. دو هفته پیش (شنبه، بیست‌و‌هفتم سنبله/شهریور) محمدعلی احمدی، خبرنگار و ویراستار سلام‌وطندار در مسیر رفتن به خانه مورد سوءقصد قرار گرفت و از ناحیۀ پا شدید زخمی شد.

سوءقصد به جان خبرنگار سلام‌وطندار واکنش‌های داخلی و بین‌المللی را به هم‌راه داشت. کمیتۀ حفاظت از روزنامه‌نگاران (سی‌پی‌جی) با پخش اعلامیه‌یی تیراندازی به جان محمدعلی احمدی را تهدید در برابر اطلاع‌رسانی در افغانستان عنوان کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مرکز خبرنگاران افغانستان هم با پخش خبرنامه‌یی سوءقصد به جان محمدعلی احمدی را محکوم کرد و گفت که این روی‌داد نشان‌دهندۀ افزایش خشونت و تهدید علیه خبرنگاران در افغانستان است.

پیش از زخمی‌شدن آقای احمدی، شکیب سیاووش، خبرنگار دیگر سلام‌وطندار هنگام پوشش اعتراض‌های خیابانی کابل از سوی افراد وابسته به طالبان لت‌وکوب شد و ظفر مومند، از دیگر خبرنگاران این رسانه نیز در همین روز برای چند ساعت در بند طالبان بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: