عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجۀ اوزبیکستان در دیدار با مقام‌های اتحادیۀ اروپا در بروکسل، پایتخت بلجیم گفته است که اعضای ائتلاف جهانی درگیر در افغانستان، مسئول وضعیت کنونی افغانستان و هرگونه بحران احتمالی‌اند.

او افزوده که امارت اسلامی یک قدرت در افغانستان است و کشورش خواهان هم‌کاری با آنان است. آقای کاملوف پیشنهاد شماری از کشورها برای اسکان پناه‌جویان در ازای دریافت پول را رد کرده و گفته است که قدرت‌های بزرگ جهان نتوانسته‌اند وضعیت در افغانستان را بهبود بخشند.

عبدالعزیز کاملوف تأکید کرده است: «ائتلافی که در ۲۰ سال گذشته درگیر جنگ در افغانستان بوده، اکنون مسئول وضعیت کنونی افغانستان است.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، شماری از آگاهان سیاسی نیز آمریکا و متحدانش را مسئول مشکلات جاری افغانستان می‌دانند. فضل‌الرحمان اوریا، آگاه سیاسی می‌گوید که در ۲۰ سال گذشته از زمان حملۀ آمریکا و متحدانش بر افغانستان، نزدیک به یک میلیون شهروند کشور در این جنگ کشته شده‌اند.

آقای اوریا می‌افزاید که آمریکا پس از بیرون‌‌شدن از افغانستان، پول شهروندان این کشور را بسته کرد و جنگ سرد را علیه شهروندان افغانستان آغاز کرد. به گفتۀ او، از آن‌جایی که آمریکا به شکست استراتژیک خود در افغانستان اعتراف می‌کند، باید مسئولیت عواقب جنگ را بپذیرد.

میربت‌خان منگل، دیگر آگاه سیاسی نیز با این موضوع موافق است و سخنان وزیر خارجۀ اوزبیکستان را صدای مردم افغانستان می‌خواند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که نیک کارتر، جنرال ارشد بریتانیایی اخیراً گفته است که جهان باید با طالبان تعامل کند و پول وعده‌داده‌شده باید به افغانستان داده شود و در جایی که لازم است، هزینه شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: