فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان، از وضعیت جامعۀ رسانه‌یی در کشور ابراز نگرانی کرده و گفته است که محدودیت و رفتارهای فراقانونی با خبرنگاران و رسانه‌ها، وضعیت را با گذشت هر روز وخیم‌تر می‌کند.

این نهاد امروز با پخش اعلامیه‌یی گفته که در حدود یک ماه پسین در کشور، بیش از ۲۰ روی‌داد خشونت علیه خبرنگاران به ثبت رسیده و چندین رسانه‌ نیز بسته شده‌اند. در اعلامیه آمده که افزون بر این، امارت اسلامی پخش برنامه‌های تلویزیونی رسانه‌های بین‌المللی از طریق رسانه‌های محلی افغانستان را نیز ممنوع کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان از امارت اسلامی خواسته است که مطابق تعهدات قبلی‌اش از جامعۀ رسانه‌یی افغانستان پشتی‌بانی و زمینۀ گردش آزاد اطلاعات را فراهم کند. این نهاد افزوده است که اگر اقدامات مؤثر در این زمینۀ انجام نشود، وضعیت با گذشت هر روز وخیم‌تر و گلیم جامعۀ رسانه‌یی در کشور برچیده خواهد شد.

این در حالی‌ست که امروز مسئولان رادیوی محلی «ملت غږ» در کندهار خبر دادند که نیروهای استخبارات امارت اسلامی به دفتر این رادیو یورش برده و سه تن از کارمندانش را نیز بازداشت کرده‌اند.

در همین حال، مسئولان رسانه‌های محلی کندهار می‌گویند که روز گذشته ادارۀ استخبارات این ولایت آنان را به این اداره خواسته و برای چه‌گونه‌گی نشرات‌شان رهنمودی ارائه کرده است. به گفتۀ آنان، استخبارات امارت اسلامی خواهان پخش‌نکردن موسیقی در رسانه‌ها شده و گفته است که در صورت تخلف با برخورد جدی روبه‌رو خواهند شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سوی دیگر، رسانۀ بین‌المللی بی‌بی‌سی روز گذشته گزارش داد که امارت اسلامی به تلویزیون‌های محلی افغانستان دستور داده است که پخش برنامه‌های تلویزیون‌های بین‌المللی از جمله بی‌بی‌سی را متوقف کنند. بی‌بی‌سی گفت که به دنبال این دستور امارت اسلامی به رسانه‌های افغانستان، برنامه‌های خبری تلویزیون‌های پشتو، فارسی و اوزبیکی این رسانه در این کشور قطع شده است.

پس از ایجاد این محدودیت عبدالحق حماد، مسئول نظارت بر نشرات رسانه‌ها در وزارت اطلاعات و فرهنگ به سلام‌وطندار دلیل این اقدام را رعایت‌نشدن فرهنگ افغانی و اسلامی کشور از سوی این رسانه‌ها خواند. او گفت که امارت اسلامی با محتوای برنامه‌های رسانه‌های بین‌المللی مشکلی ندارد، اما در برنامه‌های تلویزیونی باید فرهنگ افغانی و اسلامی رعایت شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: