مسئولان رادیوی محلی «ملت غږ» در کندهار می‌گویند که نیروهای استخبارات امارت اسلامی به دفتر این رادیو یورش برده و سه تن از کارمندانش را نیز بازداشت کرده‌اند.

بسم‌الله وطن‌دوست، رئیس رادیوی محلی ملت غږ، به سلام‌وطندار می‌گوید که نیروهای استخبارات امارت اسلامی سه تن از کارمندان این رسانه را با خود برده و دفتر رسانه را نیز بسته کرده‌اند.

در همین حال، مسئولان رسانه‌های محلی کندهار می‌گویند که روز گذشته ادارۀ استخبارات این ولایت آنان را به این اداره خواسته و برای چه‌گونه‌گی نشرات‌شان رهنمودی ارائه کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ آنان، استخبارات امارت اسلامی خواهان پخش‌نکردن موسیقی در رسانه‌ها شده و گفته است که در صورت تخلف با برخورد جدی روبه‌رو خواهند شد. مسئولان رسانه‌های محلی می‌افزایند که این تصمیم فقط در ولایت کندهار گرفته شده است.

این در حالی‌ست که روز گذشته امارت اسلامی پخش برنامه‌های تلویزیونی رسانه‌های بین‌المللی در افغانستان را متوقف کرد. عبدالحق حماد، مسئول نظارت بر نشرات رسانه‌ها در وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی به سلام‌وطندار گفت که این تصمیم به‌دلیل «رعایت‌نشدن فرهنگ افغانی و اسلامی کشور» از سوی این رسانه‌ها، گرفته شده است.

به گفتۀ او، امارت اسلامی با محتوای برنامه‌های رسانه‌های بین‌المللی مشکلی ندارد، اما در برنامه‌های تلویزیونی باید فرهنگ افغانی و اسلامی رعایت شود.

با روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، محدودیت‌هایی بر نشرات رسانه‌ها در کشور وضع شده است. حکومت سرپرست با ارائۀ رهنمودهایی به رسانه‌ها از آنان خواسته است که خلاف شریعت اسلامی فعالیت نکنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان، ماه حوت سال گذشته نتیجۀ نظرسنجى خود دربارۀ چه‌گونه‌گی فعالیت رسانه‌ها پس از تسلط امارت اسلامی بر کشور را پخش کرد.

در این نظرسنجى، ۹۰ درصد خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی گفته‌ بودند که پس از حاکمیت امارت اسلامی افغانستان، نشرات رسانه‌ها زیر سانسور قرار دارد که از این میان ۴۴ درصد به‌طور کلی و ۴۶ درصد به‌طور قسمی برنامه‌های رسانه‌ها را زیر سانسور معرفی کرده بودند.

 

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: