فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای رسانه‌یی افغانستان امروز با پخش بیانیه‌یی به‌مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات از نبود مصونیت شغلی و افزایش خشونت در برابر خبرنگاران افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

این نهاد گفته که افغانستان در حالی گواه سوم می، روز جهانی آزادی مطبوعات است که ساختارهای رسانه‌یی صدمه دیده و نبود مصونیت شغلی و خشونت‌های روز افزون با خبرنگاران سبب نگرانی جامعۀ رسانه‌یی افغانستان شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در بیانیه آمده است که در هشت ماه گذشته نزدیک به ۱۵۰ مورد خشونت با خبرنگاران صورت گرفته و بالاتر از ۳۰۰ رسانه در بیش‌تر از یک سال گذشته بسته شده‌اند که درشت‌ترین رقم را در تاریخ مطبوعات افغانستان نشان می‌دهد.

فدراسیون ژورنالیستان از نهادهای بین‌المللی و امارت اسلامی خواسته است که در ترمیم ساختارهای حقوقی برای پشتی‌بانی از جامعۀ خبرنگاری و مطبوعات افغانستان گام‌های مؤثر برادرند و به نگرانی جامعۀ رسانه‌یی پایان دهند.

از روز جهانی آزادی مطبوعات در حالی بزرگ‌داشت می‌شود که در حدود نُه ماه پسین، رسانه‌ها در افغانستان با محدودیت‌های شدیدی روبه‌رو شده‌اند. از سوی دیگر، شمار بسیاری از رسانه‌ها بسته شده یا در حال بسته‌شدن‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سازمان عفو بین‌الملل نیز امروز در پیامی در توییترش گفته است که رسانه‌های آزاد افغانستان زیر حاکمیت امارت اسلامی در حال فروپاشی‌اند.

به گفتۀ این سازمان، پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، ۶۴۰۰ خبرنگار شغل خود را از دست داده‌اند. در عین حال، ۲۳۱ رسانه تعطیل شده و شمار بسیاری هم با تهدیدهای امنیتی و مشکل مالی روبه‌رو اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: