امروز (جمعه، ۱۴ ثور/۳ می) روز جهانی آزادی مطبوعات است. در این روز، دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، خواستار «احترام، حمایت جدی و حفاظت از خبرنگاران افغان» شده است. یوناما نوشته است: «در روز جهانی آزادی مطبوعات، ما خواهان احترام، حمایت جدی و حفاظت از خبرنگاران افغان هستیم.»

روزا اوتونبایوا، نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، امروز در پیامی به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات از خبرنگاران در افغانستان قدردانی کرده و گفته است که این خبرنگاران باوجود خطرهای زیاد، نهایت تلاش خود را برای اطلاع‌رسانی دقیق به شهروندان کشور انجام می‌دهند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

روزا اوتونبایوا، افزوده است: «کار آنان برای یک ملت آگاه، پیش‌رفته و مرفه، ضروری و در زمینه‌های کلیدی هم‌چون آموزش، محیط زیست، صحت، اقتصاد و حکومت‌داری خوب برای همه افغان‌ها حیاتی است. شجاعت شان ستودنی است و این قهرمانان (خبرنگاران) باید مورد تشویق، حمایت و حفاظت قرار گیرند.»

این در حالی است که مرکز خبرنگاران افغانستان، روز گذشته اعلام کرده که در جریان یک سال پسین (می ۲۰۲۳ تا می ۲۰۲۴)‌ دست‌کم ۱۳۶ رویداد نقض آزادی رسانه‌ها و خبرنگاران در افغانستان را ثبت کرده که شامل ۷۲ مورد تهدید و ۶۴ مورد بازداشت خبرنگاران‌ است.

این مرکز گفته است که شمار رویدادها در این مدت در مقایسه با ۲۱۳ رویداد ثبت‌شده در یک ‌سال پیش از آن (می ۲۰۲۲ تا می ۲۰۲۳)، ۷۷ مورد کم‌تر است که به لحاظ کاهش آمار، دلگرم‌کننده است.

با این حال، بخش زنان سازمان ملل متحد در افغانستان، در روز جهانی آزادی مطبوعات گفته است که ۸۰ درصد از زنان خبرنگار در افغانستان به دلیل محدودیت‌ها، آزارواذیت و ارعاب، مجبور شده‌ اند از کار دست بکشند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

بخش زنان سازمان ملل متحد، امروز در حساب کاریری اکس خود نوشته است: «در روز جهانی آزادی مطبوعات و هر روز، ما به حمایت از طرح‌های رسانه‌ای و زنان روزنامه‌نگار که برای پیشبرد حقوق زنان و برابری جنسیتی تلاش می‌کنند، ادامه می‌دهیم.»

گفتنی است که امارت اسلامی بارها گفته که متعهد به آزادی بیان در چهارچوب ارزش‌های اسلامی، منافع ملی و ارزش‌های فرهنگی کشور است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: