امروز (چهارشنبه، ۳ می/۱۳ ثور)، برابر است با روز جهانی آزادی مطبوعات. وزارت اطلاعات و فرهنگ، از این روز در برنامه‌ای در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت، گرامی‌داشت کرد. مسئولان در این وزارت، به خبرنگاران اطمینان می‌دهند که چالش‌های فراراه فعالیت رسانه‌ها را حل می‌کنند.

عتیق‌الله عزیزی، معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ، در این برنامه بر فعالیت رسانه‌ها در مطابقت با ارزش‌های اسلامی، تأکید می‌کند و می‌گوید: «با ما هم‌دست شوید، ما هم برای حل مشکلات غور می‌کنیم. کوشش می‌کنیم مشکلات محدودیت هم برطرف شود. ما باید باهم برای بهبود این نظام، تلاش کنیم.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

اشتراک‌کنندگان در این برنامه اما از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند که چالش‌ها در برابر کار خبرنگاری و فعالیت رسانه‌ای را حل کنند. آنان هم‌چنان تأکید می‌کنند که امارت اسلامی، آزادی بیان را در عمل نهادینه کند.

محمدنعیم سروری، رییس «موبی‌ گروپ»، می‌گوید که باید آزادی بیان به گونه‌ی واقعی عملی شود. او می‌افزاید: «ما مجلس‌های آزادی مطبوعات داشته باشیم، اما در حقیقت یک سانسور بسیار بزرگ وضع شده باشد، این باعث می‌شود تا رسانه‌ها کار خود را به صورت درست انجام داده نتوانند.»

حجت‌الله مجددی، رییس انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان، نیز می‌گوید: «ما از آغاز حاکمیت به این سو، منتظر قانون رسانه‌ها و قانون دست‌رسی به اطلاعات هستیم. به شکل شفاهی هدایت‌هایی را می‌شنویم؛ اما تا زمانی که قوانین به شکل کتبی تصویب و اجرایی نشود، مشکل است که رسانه‌ها بفهمند به کدام مسیر می‌روند.»

این در حالی است که هم‌اکنون، کار خبرنگاری و اطلاع‌رسانی در افغانستان، با محدویت‌های زیادی مانند خودسانسوری و دست‌رسی‌نداشتن به اطلاعات روبه‌رو است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، شماری از خبرنگاران، می‌گویند که ادامه‌ی این وضعیت، آینده‌ی آزادی بیان و فعالیت رسانه‌ها را با نگرانی‌های عمیقی روبه‌رو کرده است. سیدمهدی حسینی، خبرنگار در کابل، می‌گوید: «اگر ادامه‌ی این محدودیت‌ها در برابر ما هم‌چنان پابرجا باشد، ما نگران این هستیم که چیزی به نام آزادی رسانه‌ها و آزادی بیان، در افغانستان وجود نخواهد داشت.»

با این که از چند ماه به این سو، فعالیت کمیسیون‌های تخطی رسانه‌ها و دست‌رسی به اطلاعات از سوی امارت اسلامی از سر گرفته شده ‌است؛ اما تا کنون این کمیسیون‌ها دست‌آورد محسوسی در زمینه‌ی ازمیان‌برداشتن  چالش‌های موجود در برابر کار خبرنگاران، نداشته اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: