نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، امروز با پخش اعلامیه‌ای به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات، گفته که سوم می، روز جهانی آزادی رسانه‌ها و مطبوعات، در تقویم به مثابه‌ی روز جهانی از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است‌. به گفته‌ی نی، در افغانستان نیز همه‌ساله از روز جهانی آزادی مطبوعات یادبود می‌شود و این روز در حقیقت نشان‌دهنده‌ی ارج‌گذاری به فعالیت آزاد رسانه‌ای از رسانه‌ها است. نی، افزوده که یکی از دست‌آوردهای مهم دو دهه‌ی گذشته در افغانستان، فعالیت آزاد رسانه‌ها، آزادی بیان و دست‌رسی به اطلاعات در این کشور، است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

نی گفته است که فعالیت آزاد رسانه‌ها و خبرنگاران در افغانستان، به عنوان حق بشری باید تضمین شود. نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، نوشته است: «اما نزدیک به دو سال است که فعالیت آزاد رسانه‌ها در افغانستان به یک چالش جدی مبدل شده است. پس از تحولات سیاسی در افغانستان، بیش از نیمی از رسانه‌های آزاد نظر به مشکل اقتصادی و چالش‌های موجود در کشور از فعالیت باز ماندند. در کنار آن با متوقف‌شدن رسانه‌ها بیش از ۶۵ درصد از خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ای نیز بی‌کار شدند. مشکلات اقتصادی باعث شده است که این سکتور شدیداً آسیب ببیند.»

در اعلامیه‌ی نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، آمده که در شرایط موجود فعالیت آزاد رسانه‌ها، تمثیل آزادی بیان، دست‌رسی به اطلاعات و مصونیت جانی و روانی خبرنگاران، نگران‌کننده است و ادامه‌ی این وضعیت در درازمدت، می‌تواند برای رسانه‌های آزاد افغانستان شکننده‌تر باشد. نی، تأکید کرده است که یک بار دیگر از نهادهای بین‌المللی می‌خواهد از رسانه‌ها و خبرنگاران افغانستان پشتیبانی و بر اساس تعهدات دو دهه‌ی پسین خود عمل کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، نیز گفته است که انتظار دارد جامعه‌ی جهانی و نهادهای پشتیبان خبرنگاران و رسانه‌ها در سطح بین‌الملل، جامعه‌ی رسانه‌ای و خبرنگاران افغانستان را تنها نگذارند. به گفته‌ی این نهاد، ادامه‌ی پشتیبانی‌های بین‌المللی می‌تواند ارزش‌های اساسی چون آزادی بیان، دست‌رسی به اطلاعات و فعالیت آزاد رسانه‌های افغانستان را، تضمین کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: