سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که روزنامه‌نگاری در افغانستان در معرض تهدید است. این سازمان امروز (سه‌شنبه، سیزدهم ثور) به‌مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات در پیامی در توییترش گفته است که رسانه‌های آزاد افغانستان زیر حاکمیت امارت اسلامی در حال فروپاشی‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل تأکید کرده است که باید به رسانه‌های پُر جنب‌و‌جوش در افغانستان اجازه داد که رشد کنند. این سازمان از امارت سلامی خواسته است که به آزادی بیان احترام بگذارد و جامعۀ جهانی نیز از این آزادی حفاظت کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ سازمان عفو بین‌الملل، پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، ۶۴۰۰ خبرنگار شغل خود را از دست داده‌اند. در عین حال، ۲۳۱ رسانه تعطیل شده و شمار بسیاری هم با تهدیدهای امنیتی و مشکل مالی روبه‌رو اند.

عفو بین‌الملل افزوده که در این مدت، ۸۰ خبرنگار و کارمند رسانه بازداشت شده و مورد خشونت قرار گرفته‌اند. این سازمان تصریح کرده که بیش‌ترین آسیب را خبرنگاران زن متحمل شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از روز جهانی آزادی مطبوعات در حالی بزرگ‌داشت می‌شود که در حدود نُه ماه پسین، رسانه‌ها در افغانستان با محدودیت‌های شدیدی روبه‌رو شده‌اند. از سوی دیگر، شمار بسیاری از رسانه‌ها بسته شده یا در حال بسته‌شدن‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: