گروه سفیران دوست زنان افغان، با پخش بیانیۀ مشترک به‌مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات گفته‌ که این آزادی برای همه جوامع حیاتی‌ست. این گروه در بیانیه افروده است که از «تضییع» حقوق خبرنگاران و نهادهای رسانه‌یی زیر سلطۀ امارت اسلامی ابراز تأسف می‌کند و از موانعی که به‌ویژه خبرنگاران زن با آن روبه‌رو اند، مطلع هستند.

گروه سفیران دوست زنان افغان که شامل سفیران شماری از کشورهای غربی است، در این بیانیه گفته‌ که آزادی خبرنگاران و رسانه‌ها به تضمین شفافیت و پاسخ‌گویی کمک می‌کند. به نقل از بیانیه، جامعۀ  فراگیر با رسانه‌های آزاد برای افغانستان، جهت دست‌یابی به پتانسیل کاملش بسیار مهم است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در بیانیه‌ تأکید شده است که هر کس حق آزادی عقیده و بیان را دارد که این حق شامل آزادی داشتن عقاید بدون مداخله و جست‌وجو، دریافت و انتشار اطلاعات و عقاید از طریق هر رسانه و بدون توجه به محدودیت‌ها است.

سفیران کشورهای غربی افزوده‌اند که این آزادی در مادۀ ۱۹ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز تصریح شده است. در بیانیه هم‌چنان آمده این مهم است که خبرنگاران و سازمان‌های رسانه‌یی افغانستان بتوانند بدون ارعاب، خشونت و بازداشت خودسرانه، کار خود را انجام دهند.

گروه سفیران دوست زنان افغان خبرنگاران شجاع افغان را ستایش کرده و گفته است که آنان باوجود تهدیدهایی که با آن روبه‌رو هستند، هم‌چنان اخبار را از داخل افغانستان با شهروندان این کشور و دیگر نقاط جهان به اشتراک می‌گذارند.

گفتنی‌ست که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی در افغانستان رسانه‌ها با محدودیت‌های بی‌شماری روبه‌رو شده‌اند و به گفتۀ نهادهای حامی رسانه‌ها، خبرنگاران و نهادهای رسانه‌یی زیر سانسور شدید قرار دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سازمان گزارش‌گران بدون مرز نیز با پخش گزارش تازه‌اش اعلام کرده که افغانستان در رده‌بندی «جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۲۲» ۳۴ رتبه سقوط کرده است. براساس این رده‌بندی، افغانستان از جای‌گاه ۱۲۲ به ۱۵۶ سقوط کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: