به تازه‌گی مکتوبی در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است که نشان می‌دهد نهادی زیر نام «انجمن خبرنگاران آزاد افغانستان» شماری از افراد را به‌دلیل این‌که زیر تهدید هستند و نیاز به بیرون‌شدن از کشور دارند، به یک نهاد پشتی‌بان خبرنگاران در بیرون از کشور معرفی کرده ‌است.

هرچند مسئولان این نهاد صدور چنین مکتوبی را رد می‌کنند؛ اما با آن‌هم این موضوع با انتقاد شدید خبرنگاران روبه‌رو شده‌ است. حجت‌الله مجددی، رئیس انجمن خبرنگاران آزاد افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گوید: «ما در جست‌وجوی یافتن کسانی هستیم که از نام انجمن ما سوءاستفاده کرده‌اند. امروزه ده‌ها مکتوب از آدرس حکومت امارت هم در صفحات جعلی نشر می‌شود و جلوگیری از این موارد حتی به حکومت هم مشکل است. با آن‌هم ما در تلاش یافتن آن هستیم.»

با این حال، شماری از خبرنگاران با انتقاد از ادامۀ روند سوءاستفاده از نام خبرنگاران، تأکید می‌کنند که نهادهایی به‌منظور سوءاستفاده از نام خبرنگاران ایجاد شده‌اند و این نهادها هیچ‌گونه مشروعیتی نزد خبرنگاران ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مینه حبیب، یک تن از خبرنگاران، می‌گوید: «برخی‌ها نهاد ایجاد کرده‌اند و از نام خبرنگاران استفاده دارند. پس از تحولات اخیر باور کنید اشخاصی از طریق نهادهای خویش اعضای خانواده، اقارب و حتی همسایه‌های خود را به‌نام خبرنگار از کشور بیرون کردند، باید از سودجویی چنین نهادها جلوگیری شود.»

رسول شهزاد، یک تن دیگر از خبرنگاران، نیز می‌گوید: «جلو فعالیت چنین نهادهای خودخوانده و مافیایی باید گرفته شود، این نهادها برای منافع شخصی خودشان فعالیت دارند و از نزد خبرنگاران مشروعیت نگرفته‌اند.»

از سویی هم، مسئولان فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای رسانه‌یی افغانستان، ادامۀ روند سوءاستفاده از نام خبرنگاران را نگران‌کننده می‌خوانند و خواهان جلوگیری از فعالیت چنین نهادها اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سیدعلی‌اصغر اکبرزاده، عضو فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای رسانه‌یی افغانستان، از وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌خواهد که جلو سوءاستفاده از نام خبرنگاران را بگیرد.

او می‌افزاید: «وزارت اطلاعات و فرهنگ مسئولیت دارد تا از چنین فعالیت‌ها جلوگیری کند و نهادهایی که در سال‌های گذشته و در این اواخر از نام خبرنگاران سوءاستفاده کرده‌اند، باید پاسخ‌گو شوند.»

گفتنی‌ست که پس از تحولات سیاسی در کشور، گزارش‌هایی از انتقال شماری از افراد به بیرون از کشور به‌نام خبرنگاران در معرض خطر، پخش شده‌اند. در کنار این، نگرانی‌ها از حیف‌ومیل امتیازها و کمک‌ها به‌نام خبرنگاران از سوی برخی اشخاص و نهادها نیز وجود دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: