مسئولان «کمیتۀ دادخواهی خودجوش خبرنگاران افغانستان» می‌گویند که ‌هم‌زمان با سقوط نظام پیشین و روی‌کارآمدن امارت اسلامی، روند تخلیۀ خبرنگاران آسیب‌پذیر به بیرون از کشور آغاز شد؛ اما در مدیریت این روند «فساد و تقلب» شده است.

اعضای این کمیته امروز در یک نشست خبری در کابل ادعا کرده‌اند که حفیظ‌الله بارکزی، رئیس سراسری شورای ژورنالیستان افغانستان با سوءاستفاده از نام خبرنگاران، خانواده و اقارب خود را از کشور خارج کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مبین موحد، عضو کمیتۀ دادخواهی خودجوش خبرنگاران افغانستان تأکید می‌کند که در کنار فساد در روند تخلیه، نهادهای حامی رسانه‌ها به نام خبرنگاران افغان از نهادهای بین‌المللی پول جمع‌آوری کرده‌اند؛ اما این پول‌ها به خبرنگاران مستحق توزیع نشده است.

او می‌افزاید: «آقای بارکزی تقریباً ۱۵۰ نفر را به نام خبرنگار لست کرده بود. به نام کسی که زحمت، جنجال و مشقت را می‌کشند، اما قصاب و مستری شامل لست بود. من و شما در ۲۰ سال گذشته چند کمیتۀ حامی خبرنگار داشتیم، کاری برای ما انجام نداده‌اند.»

اعضای این کمیته تأکید می‌کنند که سوءاستفاده از نام خبرنگاران باید متوقف شود و حق خبرنگاران بیش‌تر از این تلف نشود.

اما حفیظ‌‌الله بارکزی، رئیس شورای سراسری ژورنالیستان افغانستان، اظهارات کمیتۀ دادخواهی خودجوش خبرنگاران را شایعه می‌خواند و به سلام‌وطندار می‌گوید که روند تخلیۀ خبرنگاران به بیرون از کشور، پیش از سقوط نظام آغاز شده بود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای رسانه‌یی افغانستان سوءاستفاده از نام خبرنگاران را تأیید می‌کند و می‌گوید که تلاش می‌شود تا با پی‌گیری موارد سوءاستفاده، جلو چنین اقدامات گرفته شود.

این بار نخست نیست که گزارش‌ها دربارۀ سوءاستفاده از نام خبرنگاران، رسانه‌یی شده است. پیش از این نیز، خبرنگاران اعتراض کرده بودند که سوءاستفاده از نام و تلف‌شدن حق آنان باید از سوی نهادهای بین‌المللی بررسی شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: