رسانۀ بین‌المللی بی‌بی‌سی گزارش داده که امارت اسلامی به تلویزیون‌های محلی افغانستان دستور داده است که پخش برنامه‌های تلویزیون‌های بین‌المللی از جمله بی‌بی‌سی را متوقف کنند.

بی‌بی‌سی گفته که به دنبال این دستور امارت اسلامی به رسانه‌های افغانستان، برنامه‌های خبری تلویزیون‌های پشتو، فارسی و اوزبیکی این رسانه در این کشور قطع شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

طارق کفاله، رئیس بخش زبان‌های غیرانگلیسی بی‌بی‌سی، گفته که این یک تحول نگران‌کننده است و در زمانی رخ می‌دهد که شهروندان افغانستان در وضعیت آشفته و نامشخصی به‌سر می‌برند.

او از امارت اسلامی خواسته است که در تصمیمش بازنگری کند و اجازه بدهد که رسانه‌های همکار بی‌بی‌سی در افغانستان فوراً پخش برنامه‌های تلویزیونی بی‌بی‌سی را از سر بگیرند.

بی‌بی‌سی تٲکید کرده است که بیش از شش میلیون در هر هفته در افغانستان مخاطب برنامه‌های این رسانۀ بین‌المللی‌اند که به گونۀ مستقل و بی‌طرفانه نشر می‌شود و این موضوع اساسی است که در آینده مانع دست‌رسی این مخاطبان نشود.

در همین حال، دفتر هیٲت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما در واکنش به این تصمیم امارت اسلامی آن را «یک تحول دل‌خراش دیگر» خوانده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

یوناما در توییترش نوشته که امارت اسلامی به رسانه‌های افغانستان دستور داده است که پس از این هر گونه انتقال برنامه‌های رسانه‌های بین‌المللی را متوقف کنند. به گفتۀ یوناما، این عمل امارت اسلامی «یک اقدام سرکوب‌گرانۀ دیگر علیه مردم افغانستان» است.

برخی از برنامه‌های تلویزیونی بی‌بی‌سی از طریق رسانه‌های محلی افغانستان بازپخش می‌شدند. تلویزیون‌ آریانانیوز، بخشی از برنامه‌های خبری بی‌بی‌سی فارسی را در افغانستان بازپخش می‌کرد و تلویزیون‌های شمشاد و آرزو نیز با بی‌بی‌سی پشتو و اوزبیکی هم‌کاری می‌کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: