در شرایطی که کار اطلاع‌رسانی و فعالیت رسانه‌ها در افغانستان توأم با مشکلات زیادی از جمله مشکلات اقتصادی، نبود مصونیت کاری و نبود قانون رسانه‌های همگانی است، به تازگی مسئولان محلی در خوست محدودیت‌ تازه‌ای را در برابر فعالیت رسانه‌ها وضع کرده‌ اند.

فرماندهی امنیه‌ی خوست، با ارسال مکتوبی به ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت، خواهان جلوگیری از برقراری تماس تلفنی زنان به برنامه‎‌های رادیویی در خوست شده است. در این مکتوب، هدف از این اقدام جلوگیری از فساد اخلاقی گفته شده است.

در بخشی از مکتوب فرماندهی امنیه‌ی خوست آمده است: «کشور ما افغانستان به ویژه ولایت خوست یک ولایت اسلامی، فرهنگی و جامعه‌ی پشتون است؛ بنابراین این نوع مکالمات تلفنی از یک سو جامعه را به سمت فساد می‌کشاند و از سوی دیگر، برخلاف شریعت اسلامی است. بنابراین، برای حفظ ناموس و عزت ملت، منطقه و روستای خود، باید از تماس دختران در هر گونه برنامه خودداری صورت گیرد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این همه، وضع این محدودیت تازه در برابر فعالیت رادیوها در خوست، سبب نگرانی خبرنگاران و فعالان جامعه‌ی رسانه‌ای در افغانستان شده ‌است. خبرگاران، با ابراز نگرانی از وضع محدودیت‌های امارت اسلامی در برابر فعالیت‌های رسانه‌ای در جریان بیش از دو سال گذشته، می‌گویند که این مسئله آنان را نسبت به آینده‌ی کار خبرنگاری و فعالیت رسانه‌ای، بیش‌تر نگران کرده است.

گیتا رشیدزاده، خبرنگار، در این باره می‌گوید: «ادامه‌ی این محدودیت‌ها نگرانی همه به ویژه ما بانوان فعال در عرصه‌ی رسانه را، برانگیخته است. این کار باعث منزوی‌شدن بیش‌تر خانم‌ها می‌شود و آنان را با مشکلات روحی و روانی بیش‌تر مواجه می‌سازد.»

سیدبلال‌الدین صیاد، دیگر خبرنگار، در این باره می‌گوید: «ادامه‌ی این روند، تأثیرهای مخرب و منفی بر آزادی بیان، آزادی رسانه‌ها و همین گونه کار خبرنگاران، می‌گذارد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

سلام‌وطندار در پیوند به چه‎‌گونگی این محدودیت با چند تن از مسئولان وزارت اطلاعات و فرهنگ تماس گرفت؛ اما مسئولان این وزارت در این باره حاضر به گفت‌وگو نشدند.

در همین حال، عبدالمتین قانع، سخن‌گوی وزارت امور داخله، از بررسی و حل این موضوع اطمینان می‌دهد. او در این باره به خبرنگاران می‌گوید: «این چالش را که شما گفتید، روز پیش به ما رسید؛ ما در این مورد تحقیق داریم و این موضوع تحت بررسی است. همین‌ اکنون، اطمینان می‌دهیم که آزادی بیان در چارچوب ارزش‌های اسلامی و منافع ملی کشور هیچ گاه مختل نخواهد بود.»

این در حالی است که هفته‌ی گذشته، والی کندهار با ارسال مکتوب رسمی به تمامی نهادهای دولتی این ولایت، هر گونه تصویربرداری از نشست‌ها و محفل‌های رسمی و غیررسمی را ممنوع اعلام کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: