محمود اعزام، سخن‌‌‌‌‌گوی والی کندهار، به سلام‌وطندار می‌گوید که روز یک‌شنبه، ۲۹ دلو، مقام ولایت کندهار با ارسال یک مکتوب رسمی به تمامی نهادها و مقام‌های امارت اسلامی در این ولایت، هر گونه تصویربرداری از نشست‌ها و محفل‌های رسمی و غیررسمی را ممنوع اعلام کرده است.

آقای اعزام، می‌‌افزاید که این دستور افراد عادی را در بر نمی‌گیرد. «مقام ولایت کندهار در مکتوبی به همه مقام‌ها و اداره‌های ملکی و نظامی این ولایت دستور داده که در نشست‌های شان از عکس‌گرفتن و تصویربرداری از موجودات ذی‌روح خودداری کنند؛ زیرا ضرر این کار از فایده‌ی آن بیش‌تر است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در همین حال، مسئولان اتحادیه‌ی ژورنالیستان افغانستان، با نگرانی از وضع محدودیت بر گرفتن عکس و تصویربرداری از موجودات زنده در کندهار، می‌گویند که این کار می‌‌تواند کار خبرنگاری را در این ولایت با کندی روبه‌‌رو کند. آن‌ها، از حکومت سرپرست امارت اسلامی می‌‌خواهند که برای دست‌رسی به اطلاعات، باید قانون رسانه‌های همگانی را تصویب کند.

حفیظ‌الله بارکزی، مسئول اتحادیه‌ی ژورنالیستان افغانستان، می گوید: «ممنوعیت تصویربرداری از موجودات زنده در کندهار، می‌تواند کار رسانه‌ها را در آینده با مشکلات روبه‌رو کند و چالش‌هایی هم‌اکنون موجود است؛ پالیسی وجود ندارد. باید حکومت سرپرست برای دست‌رسی به اطلاعات قانون رسانه‌های همگانی را تصویب کند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

پیش از این، ذبیح‌‌‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌‌‌وطندار گفته بود که به زودی قانون رسانه‌‌های همگانی از سوی رهبری امارت اسلامی توشیح خواهد شد. گفتنی است که در دوره‌‌ی نخست حاکمیت امارت اسلامی از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی، نشرات تلویزیونی و گرفتن تصویرها از موجودات زنده در افغانستان، نیز ممنوع بود.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: