با افزایش درگیری‌ها و تصرف شماری از ولسوالی‌ها در ولایت‌های مختلف کشور، مسئولان وزارت مهاجران و بازگشت‎‌کننده‌گان به سلام‌وطندار می‌گویند که در پانزده روز پسین بیش از ۶ هزار خانواده وادار به ترک خانه‌های‌شان شده و به محل‌های دیگر در ولسوالی‌ها و ولایت‌های هم‌جوار یا شهرهای بزرگ و امن‌تر، منتقل شده‌اند.

رضا باهر، معاون سخنگوی وزارت مهاجران و بازگشت‎‌کننده‌گان می‌گوید: «پس از پانزدهم ماه جوزا تا آخر ماه جوزا که ما فعلاً در اوایل ماه سرطان قرار داریم، در این پانزده روز اخیر حدود ۶۰۰۰ خانواده در سرتاسر افغانستان به‌دلیل جنگ و ناامنی‌ها محل‌های اصلی‌شان را ترک کرده‌اند و بی‌جاشده‌ها بیش‌تر از ولایت‌های هلمند، کندز، بغلان، لغمان و تخار اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

بی‌جاشده‌ها در ولایت‌های مختلف در وضعیت نگران‌کننده به‌سر می‌برند. آنان می‌گویند که به‌دلیل شدت درگیری‌ها در محل‌های زنده‌گی و تصرف ولسوالی‌‌های‌شان از سوی طالبان، ناگزیر شده‌اند محل زنده‌گی‌‌شان را ترک کنند و به دیگر ولسوالی‌ها یا مرکز ولایت‌ها پناه ببرند.

بی‌جاشده‌ها شاکی‌اند که جای مناسب برای بودوباش ندارند و  بدون دست‌داشتن به اندک‌ترین سهولت‌ها و نیازهای اولیه، شب‌ و روز را در خیمه‌ها و موترهای کرایی می‌گذرانند.گلبدین، بی‌جاشده در کندز می‌گوید: «از اثر جنگ‌ها ما آواره شده‌ایم و فعلاً در یک مکتب زنده‌گی می‌کنیم. هرچند دولت به ما کمک رساند، اما کمک‌ها کافی نیست، ما در شرایط بدی زنده‌گی می‌کنیم.»

با این حال، عبدالسمیع ضربی، معاون سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که بی‌جاشده‌ها با توجه به امکانات دست‌داشته، خود در محل‌های متفاوت جای‌گزین شده‌اند و به شماری هم سرپناه‌های موقت داده شده است.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

مسئولان وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گویند، در ولایت‌هایی که جنگ جریان دارد، سروی‌ها برای تثبیت شمار خانواده‌ها و رساندن کمک به آن‌ها جریان دارد. بر بنیاد معلومات وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، در یک ماه پسین نزدیک به ۲۰ هزار خانواده کمک‌های غذایی، غیرغذایی و پول نقد دریافت کرده‌اند که از سوی نهادهای ملی و بین‌المللی و نهادهای عضو کمیته‌های ولایتی مبارزه با حوادث، فراهم شده است.

گفتنی‌ست که درگیری‌ میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان جریان دارد و همه‌روزه شماری از ولسوالی‌ها در ولایت‌های مختلف به‌دست طالبان می‌افتد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: