ادامۀ درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان در بخش‌هایی از تخار شماری از باشنده‌گان روستاهای حومۀ شهر تالقان مرکز و ولسوالی‌های این ولایت را ناگزیر به ترک خانه‌های‌شان کرده است.

این آواره‌گان که در خانه‌های کرایی به سر می‌برند می‌گویند، از یک‌سو غم بی‌سرپناهی و از سوی دیگر عدم دست‌رسی به درمان و آموزش‌وپرورش کودکانش، آنان را نگران ساخته است.

با آن‌که نهادهای مسئول دولتی در تخار همواره از رسیده‌گی به مشکلات بی‌جاشده‌گان سخن می‌زنند، اما شماری از این بی‌جاشده‌گان دولت را در این زمینه به بی‌توجهی متهم می‌کنند.

آنان می‌گویند، نهادهای زیادی در تخار وجود دارد که در بخش کمک به آسیب‌دیده‌گان رویدادهای طبیعی، جنگ و مهاجرت همکاری می‌کنند، اما کمک‌های صورت گرفته نیازهای ابتدایی‌شان را مرفوع نمی‌سازد.

بی‌جاشده‌گان تخار ادعا دارند که برای رسیده‌گی به وضعیت‌شان بارها به ریاست مهاجران این ولایت عریضه داده‌اند، اما هیچ‌گونه رسیده‌گی‌ از سوی این ریاست به آن‌ها صورت نگرفته است .

عبدالعزیز، که حدود سه ماه پیش از یکی از ولسوالی‌های تخار بی‌جاشده می‌گوید، تاکنون چهار عریضه به ریاست مهاجران این ولایت برده، اما هیچ کمکی دریافت نکرده است.

شکیلا، یکی از این آواره‌گان می‌گوید، پار سال به ریاست مهاجران این ولایت برای دریافت کمک درخواست داده، اما تاکنون هیچ‌گونه رسیده‌گی از سوی این ریاست صورت نگرفته است.

آواره‌گان تخار مسئولان ریاست مهاجران این ولایت را به خویش‌خوری متهم می‌کنند و می‌گویند، کمک‌ها به کسانی‌که شناخت دارند توزیع می‌شود.

شماری دیگر از بی‌جاشده‌گان تخار مسئولان ریاست مهاجران این ولایت را  به برخورد سلیقه‌یی متهم می‌کنند و می‌گویند که به افراد نیازمند کمک صورت نمی‌گیرد. آنان از والی می‌خواهند که از روند سروی و توزیع کمک به بی‌جاشده‌گان نظارت کند.

عبدالجمیل که به دلیل برخورد هاوان بر خانه‌اش با خانوادۀ خود از ولسوالی بهارک به شهر تالقان پناه آورده می‌گوید، رئیس مهاجران به آنان گفته است که بی‌جاشده‌گان این ولسوالی سروی نمی‌شوند.

مسئولان ریاست مهاجران ولایت تخار انتقادهای بی‌جاشده‌گان را می‌پذیرند و می‌گویند، عرایض آنان در این ریاست موجود است، اما نهادهای کمک‌رسان آمادۀ نیستند تا سروی را آنان را آغاز کنند.

سیدیاسین لبیب، رئیس مهاجران تخار می‌گوید که نهادهای کمک‌رسان گفته‌اند در این ولایت جنگ عملاً جریان ندارد و از همین‌رو در بخش توزیع کمک همکاری نمی‌کنند.

رئیس مهاجران تخار از تلاش‌ها برای رسیده‌گی به وضعیت بی‌جاشده‌گان سخن می‌زند.

براساس آمارهای داده شده از سوی ریاست مهاجران تخار، در جریان یک سال گذشته بیش از ۶ هزار خانواده از ولسوالی‌ها و حومه‌های شهر تالقان بی‌جاشده و این آمار در حال افرایش است. 

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: