مسئولان محلی در ولایت جوزجان می‌گویند که به دلیل افزایش علاقه‌مندی بانوان به راننده‌گی، شمار راننده‌گان زن در این ولایت افزایش یافته است.

این افزایش در حالی‌ست که بسیاری از خانواده‌ها در جوزجان دختران‌شان را به اشتغال در حرفۀ راننده‌گی تشویق می‌کنند و این موضوع سبب افزایش شمار راننده‌گان زن در این ولایت شده است.

مسئولان مدیریت ترافیک ولایت جوزجان می‌گویند که به دلیل افزایش علاقه‌مندی بانوان به راننده‌گی، آنان کورس‌های ۱۵ روزۀ آموزش راننده‌گی را برای ۲۷ بانو برگزار کرده‌اند.

عبدالبشیر فیضی، آمر آموزش و پرورش مدیریت ترافیک جوزجان به سلام‌وطندار می‌گوید که علاقه‌مندی بانوان برای شرکت در دوره‎های آموزش راننده‌گی به گونۀ چشم‌گیری افزایش یافته است.

به گفتۀ آمر آموزش و پرورش مدیریت ترافیک جوزجان، شمار بانوانی که در تازه‌ترین مورد از این اداره جواز راننده‌گی به‌دست آورده‌اند، به ۲۷ تن می‌رسد. او می‌گوید که این افراد دورۀ آموزشی راننده‌گی را به گونۀ عملی و نظری در مدت ۱۵ روز فرا گرفته‌اند.

آقای فیضی می‌افزاید که علاقه‌مندی بانوان جوزجانی به راننده‌گی افزایش یافته و بانوان بیش‌تر از مردان قوانین ترافیکی را رعایت می‌کنند.

شماری از فعالان حقوق زن در جوزجان با وجود این‌که از حضور چشم‌گیر بانوان در دوره‌های آموزشی راننده‌گی استقبال می‌کنند، اما می‌گویند که محدودیت‌های وضع‌شده به زنان و خیابان‌آزاری از مشکلاتی‌اند که به فعالیت راننده‌گان زن آسیب می‌زند.

ملالی مبارز احمدی، از فعالان حقوق زن در جوزجان می‌گوید، این شمار بانوان با هم‌کاری مرکز آموزشی لنکن و مدیریت ترافیک جوزجان و پس از سپری‌کردن یک دورۀ آموزشی، جواز راننده‌گی به‌دست آورده‌اند.

شماری از بانوانی که پشت فرمان موتر نشسته‌اند می‌گویند، هرچند با فراگیری راننده‌گی تا اندازه‌یی به استقلال رسیده‌اند، اما خیابان‌آزاری، فرهنگ و جامعۀ سنتی و وضع محدودیت‌های اجتماعی به بانوان از مشکلاتی‌اند که بانوان راننده از آن رنج می‌برند.

مدیریت ترافیک جوزجان آماری ارائه کرده که نشان می‌دهد این اداره در دورۀ نخست آموزش راننده‌گی به ۲۰ تن جواز راننده‌گی توزیع کرده است و در دور دوم این برنامه ۲۷ بانو جواز راننده‌گی دریافت کرده‌اند.

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: