خیاطی‌ها در شهر چاریکار، مرکز پروان، می‌گویند که مأموران امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در این ولایت، به آن‌ها دستور داده اند که نباید برای زنان پوشاک بدوزند.  

در همین حال، محمدصابر عمر، رییس امر‌به‌معروف و نهی‌ازمنکر پروان، به سلام‌وطندار می‌گوید که از شش تا ۱۵ قوس، به همه خیاطی‌ها مهلت داده شده که سفارش‌های پوشاک‌ زنانه‌ی شان را تکمیل کرده و از این پس، نمی‌توانند پوشاک زنانه بدوزند.

آقای عمر، تأکید می‌کند که مطابق به شریعت اسلامی، زنان نباید پوشاک را برای دوختن به خیاط‌های مرد ببرند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

شماری از خیاط‌ها در شهر چاریکار، با نگرانی می‌گویند که این دستور، باعث می‌شود که شمار زیادی نتوانند دیگر نانی سر سفره‌ی شان ببرند. احمد -نام مستعار- خیاطی در شهر چاریکار که از ۲۰ سال به این سو با درآمدی که از این راه دارد، هزینه‌ی زندگی‌ خود و خانواده‌اش را فراهم می‌کند، می‌گوید که اگر حکومت از این تصمیمش بازنگردد، نمی‌داند از کدام راه نیازهای خانواده‌ی ۱۰‌نفری‌اش را تأمین کند.

تنها احمد نیست که اکنون به دلیل تهدید ازدست‌دادن مشتری‌هایش، نگران گرسنگی خانواده‌اش است؛ خیاط‌های زیادی در شهر چاریکا استند که شماری از آن‌ها بیش‌ترین درآمد شان را از دوختن پوشاک‌های زنانه به دست می‌آورند و با تصمیم تازه‌ی امربه‌معروف، نگران فردای شان استند. شرف‌الدین -نام مستعار- خیاط دیگری در شهر چاریکار که سال‌های زیادی از عمرش را پای چرخ خیاطی گذرانده و تنها، مهارت دوختن پوشاک‌های زنانه را دارد، با حالت ناخوشی که در چهره‌اش پیداست‌‌، می‌گوید که اگر این تصمیم امربه‌معروف عملی شود، ناچار است برای پیداکردن لقمه‌نانی راه مهاجرت را در پیش بگیرد؛ یا این که شغل دیگری برای خودش دست‌وپا کند؛ انتخاب‌هایی که هر یک برایش دشوار می‌نماید.

جواد -نام مستعار- خیاط دیگری در شهر چاریکار، می‌گوید که نزدیک به ۲۰۰ خیاطی در این شهر وجود دارد که بیش‌تر آن، پوشاک زنانه می‌دوزد و در شرایط کنونی که بیش‌تر خانواده‌ها زیر فشار اقتصادی به سختی به زندگی ادامه می‌دهند، منع دوختن پوشاک زنانه، باعث می‌شود که صدها تن کار خود را از دست داده و با ناداری شدیدی روبه‌رو شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

 به گفته‌ی او، هر خیاط به گونه‌ی میان‌گین سه شاگرد دارد که از این راه هزینه‌ی زندگی خود را تأمین می‌کند؛ اما تصمیم منع دوختن پوشاک زنانه که بیش‌ترین بخش کار خیاطی‌ها را در برمی‌گیرد، آن‌ها را با شرایط دشواری روبه‌رو می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: