در ادامه‌ی «برنامه‌ی حساب‌دهی دولت به ملت»، امروز (چهارشنبه، ۴ اسد) مسئولان وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، دست‌آوردها و گزارش‌های کاری این وزارت را با رسانه‌ها شریک کردند.

توزیع ۲۵ هزار متریک تُن تخم اصلاح‌شده‌ی گندم، ساخت دو هزار و ۹۰۲ هکتار باغ میوه و تطبیق بیش از یک‌ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسین حیوانی به بیش از نُه میلیون حیوان، از جمله کارکردهایی اند که وزارت زراعت می‌گوید در یک سال گذشته آن را عملی کرده ‌است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

در کنار این، وزارت زراعت از توزیع بیش از ۴۵۸ میلیون افغانی کمک نقدی به کشاورزان در یک سال گذشته نیز خبر می‌دهد.

به گفته‌ی مسئولان این وزارت، این مبلغ پول توزیع‌شده به کشاورزان، از مجموع ۷۳۰ میلیون و ۳۹۰ هزار افغانی بودجه‌ی حمایتی است که سال گذشته برای هم‌کاری با کشاورزان تصویب شده بود.

فضل‌الباری فضلی، معین مالی و اداری وزارت زراعت‌، آبیاری و مالداری، در این باره می‌گوید: «سال گذشته برای ما از طرف نظام یک مقدار پول انکشافی در اختیار ما قرار داده شده بود و ما برای مردم خود اطمینان می‌دهیم که این پول‌ها را به گونه‌ی شفاف به مصرف خواهد رساندیم.»

در همین حال، مسئولان وزارت  زراعت، می‌گویند که هم‌اکنون ۱۸۰ شرکت به ارزش بیش از پنج میلیارد افغانی در بخش کشاورزی در کشور سرمایه‌گذاری کرده اند.

عطاءالله عمری، سرپرست وزارت زراعت، هم‌چنان از تطبیق بیش از ۲۴۰ پروژه در بخش کشاورزی در کشور از زمان روی‌کارآمدن دوباره‌ی امارت اسلامی تا کنون، خبر می‌دهد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «طی دو سال دوره‌ی امارت اسلامی، به تعداد ۲۴۱ پروژه به ارزش بیش از ۳۲۸ میلیون دالر امریکایی، از طریق مؤسسات هم‌کار ملی و بین‌المللی در عرصه‌های مختلف زراعت و مال‌داری تطبیق شده ‌است.»

پرداخت ۱.۳ میلیارد افغانی به گونه‌ی خدمات وکاله و مرابحه به کشاورزان و متشبثان سکتور خصوصی در بخش کشاورزی، تطبیق ۴۵۰ تجربه‌ی تحقیقی در بخش کشاورزی، تولید ۸۰ متریک تُن تخم مادری گندم، شالی و سبزی‌جات، کنترل ۸۰ هزار هکتار زمین از آفات نباتی و هجوم ملخ‌ها در کشور و فعال‌سازی پنج کمپلکس سردخانه‌های عصری در ولایت‌های کابل، لغمان و میدان‌وردک، از مهم‌ترین برنامه‌هایی اند که وزارت زراعت می‌گوید در سال پیش رو آن را عملی خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: