عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، روز گذشته در هفتادوششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته است که جهان باید طالبان را به‌خاطر مردم افغانستان پشتی‌بانی، تقویت و تثبیت کند. او گفته است که برای جهان هیچ راهی به‌جز تقویت و تثبیت دولت طالبان وجود ندارد.

نخست‌وزیر پاکستان افزوده است که طالبان وعدۀ عفو عمومی، ایجاد دولت همه‌شمول و احترام به حقوق بشر را داده‌اند. «تنها یک راه باقی مانده است، ما باید دولت کنونی را به‌خاطر مردم افغانستان حمایت، تقویت و تثبیت کنیم. طالبان تعهد ایجاد حکومت همه‌شمول و احترام به حقوق بشر را داده‌اند. آن‌ها هم‌چنان وعده کرده‌اند که اجازه نمی‌دهند از خاک افغانستان علیه کسی استفاده شود. اگر جامعۀ جهانی طالبان را تشویق به پای‌بندی به این وعده‌ها کند، این امر به سود همه خواهد بود.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ عمران خان، بی‌میلی کشورها برای به‌ رسمیت‌شناختن طالبان هم از همین موارد ناشی می‌شود. خان تأکید کرده است که پشتی‌بانی‌کردن طالبان و تثبیت حکومت‌شان در افغانستان توسط کشورهای جهان، بی‌ثباتی در این کشور جنگ‌زده و احتمال تبدیل‌شدن آن به پناه‌گاه هراس‌افگنان را تقویت می‌کند.از سویی هم، شماری از آگاهان سیاسی به این باور اند که پاکستان در پی فریب جهان است؛ در حالی ‌که چه‌گونه‌گی وضعیت افغانستان اهمیتی برای اسلام‌آباد ندارد.

مصطفی علی‌زاده، آگاه سیاسی به سلام‌وطندار می‌گوید که عمران خان با بیان این موضوع به‌دنبال آزادسازی پول‌های بسته‌شدۀ افغانستان و انتقال آن به بانک‌های پاکستان است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

باقر محسنی، دیگر آگاه سیاسی می‌گوید که پاکستان برای رسیدن به اهداف خود نقش پیمان‌کار را برای طالبان بازی می‌کند و از این طریق خواهان رسیدن پاکستان به ثبات اقتصادی، سیاسی و امنیتی‌ست.

این در حالی‌ست که امام‌علی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان هشدار داده است که بحران سیاسی و بشری پیش‌آمده در افغانستان، خطر جدی برای امنیت و ثبات منطقه به حساب می‌آید.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: