صدها بازرگان افغان صبح روز یک‌شنبه، ۱۵ عقرب، به دلیل بسته‌ماندن پول‌های شان، به گونه‌ی اعتراضی در برابر یکی از بانک‌های خصوصی در کابل گرد هم آمدند و ادعا کردند که دو میلیون دالر سرمایه‌ی شان در این بانک مسدود شده‌ است.

آن‌ها به سلام‌وطندار می‌گویند که با روی‌کارآمدن دوباره‌ی امارت اسلامی و با پادرمیانی بانک مرکزی با بانک‌های خصوصی، تصمیم گرفته شد تا آنان بتوانند هر ماه پنج درصد از پول شان را برداشت کنند؛ اما به گفته‌ی آن‌ها، از هشت ماه به این سو پولی به آن‌ها داده نمی‌شود.

غلام‌حیدر، یکی از این بازرگانان، می‌گوید‌ که با وجود ماه‌ها انتظار، باز هم پول شان داده نمی‌شود و آنان مجبور شده اند تا با مقام‌های مختلف حکومتی دیدارهایی داشته باشند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او، می‌‌افزاید: «ما ۶۰۰ نفر این جا جمع شده‌ایم و فُرم‌های خود را نیز آورده‌ایم. بانک مرکزی یک فُرم داده بود که آن را پُر کنید و ما چند بار آن را پُر کردیم، اما میوند بانک پول ما را نمی‌دهد. چندین بار تلاش کردیم تا با مقام‌های حکومتی دیدار کنیم، اما کسی صدای ما را نشنید. حالا از دفتر ملا برادر آمده‌ایم؛ اما به ما گفته اند که ۲۰ روز بعد بیایید.»

در همین حال، رحمان‌الله رحمانی، یکی دیگر از بازرگانان، می‌گوید که به دلیل بسته‌ماندن پول‌های شان، فعالیت‌های بازرگانی شان متوقف شده است و صدای آن‌ها در هیچ جایی شنیده نمی‌شود. او می‌افزاید که برای حل مشکلات آن‌ها تنها به آنان قول داده می‌شود و تا کنون کسی درد آن‌ها را درمان نکرده است.

عکس: ارسالی به سلام‌وطندار

او، می‌گوید: «این برای ما مشکل بزرگی است. کار و بار ما هم متوقف شده؛ زیرا پول‌های ما مسدود است. برای این مشکل ما باید راه حل پیدا شود. ما چندین بار به میوند بانک، بانک مرکزی و جاهای دیگر مراجعه کرده‌ایم؛ اما به ما تنها وعده داده شده است.»

محمدرفیع ابراهیمی، دیگر بازرگان افغان، از امارت اسلامی می‌خواهد که به مشکل بازرگانان در داخل کشور رسیدگی کند. به گفته‌ی او، اگر حکومت از آنان پشتیبانی نکند، فعالیت‌های آن‌ها متوقف شده و در نتیجه کارمندان شان بی‌کار خواهند شد. «دست تاجران را بگیرید تا ما دست مردم بی‌کار خود را بگیریم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

خواستیم این موضوع را با رییس اتحادیه‌ی بانک‌های خصوصی در میان بگذاریم؛ اما نجیب‌الله امیری، رییس اتحادیه‌ی بانک‌های خصوصی، به سلام‌وطندار می‌گوید که این مشکل مربوط به بانک مرکزی افغانستان است، نه بانک‌های خصوصی.

او می‌‌افزاید: «به شما معلوم است که این مشکل از کجا پیدا شده است. در مورد راه حل آن نیز صحبت شده است هم از سوی حکومت و هم از سوی بانک مرکزی. بنابر این، شما با بانک مرکزی تماس بگیرید؛ زیرا پول از سوی بانک مرکزی داده می‌شود.»

این در حالی است که با وجود تلاش‌های دو روزه، مسئولان بانک مرکزی افغانستان و سخن‌گوی امارت اسلامی، به پرسش‌های ما در این زمینه پاسخ ندادند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: