شماری از باشنده‌گان شهر کابل از روند برداشت پول از بانک‌ها و ادامۀ مشکلات بانکی با گذشت ۱۱ ماه از حاکمیت امارت اسلامی، شاکی‌اند و می‌گویند که برای گرفتن معاش خود روزها زیر آفتاب منتظر نوبت می‌ایستند، اما با آن‌هم نمی‌توانند معاش خود را به‌دست بیاورند.

عمر، باشندۀ شهر کابل، می‌گوید: «این بار دوم است که می‌آیم، دی‌روز هم آمده بودم، پول تمام شد و امروز باز هم آمده‌ام.»

زمری، دیگر باشندۀ شهر کابل، هم می‌گوید: «جنجال است، هر کس می‌آید و با زور وارد بانک می‌شود، مردم زیر آفتاب منتظر نوبت‌اند. امروز روز دوم است که برای معاش آمده‌ام.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عابد، یکی دیگر از باشنده‌گان شهر کابل، نیز می‌گوید: «دو روز است که می‌آیم، دی‌روز هم آمده بودم، نوبت برایم نرسید. این نظامی‌ها که خود را مجاهد می‌گویند، بدون نوبت وارد بانک می‌شوند. صبح ساعت ۷ آمده‌ام و این یک سال است که وضعیت به همین شکل است.»

باشنده‌گان شهر کابل می‌افزایند که پول در بانک‌ها اندک است و روزانه پول پس از ساعت ۱۰ به نماینده‌گی‌های بانک‌ها ارسال و ظرف دو سه ساعت تمام می‌شود.

با این حال، عبدالرحمان زیرک، سخنگوی اتحادیۀ صرافان سرای شهزاده، می‌پذیرد که بانکنوت‌های افغانی کاهش یافته و مندرس شده‌اند؛ اما به گفتۀ او، پول در بازار وجود دارد.

او می‌گوید: «کم‌بود احساس می‌شود، اما پول گُم نشده است، در بازار پول موجود است.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، نجیب‌الله امیری، رئیس اتحادیۀ بانک‌های خصوصی، می‌گوید با آن‌که مشکلات نسبت به گذشته کاهش یافته، با آن‌هم در هم‌کاری با حکومت تلاش می‌شود فعالیت بانک‌ها به حالت عادی برگردد.

به گفتۀ او، با نزدیک‌شدن عید، معاش‌های کارمندان دولتی و خصوصی حواله شده است، به همین دلیل شمار مراجعان به بانک‌ها افزایش یافته است.

تلاش کردیم در این زمینه دیدگاه مسئولان بانک مرکزی افغانستان را داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: