مسئولان اتاق پیشه‌وران و دکان‌داران افغانستان امروز طی سخن‌رانی در نشستی در یک نمایشگاه در کابل می‌گویند که محدودیت در سیستم بانک‌ها، پیشه‌وران و دکان‌داران را با مشکلات و چالش‌های جدی روبه‌رو کرده‌ است. آنان تأکید می‌کنند که محدودبودن سیستم‌های بانکی، مشکلاتی بزرگی را فراراه پیشه‌وران و دکان‌داران قرار داده است.

نورالحق عمری، رئیس اتاق پیشه‌وران و دکان‌داران افغانستان در این نمایشگاه خواهان هم‌کاری امارت اسلامی برای رفع مشکلات‌شان‌ شد. او می‌گوید که پول بیش‌تر آن‌ها در بانک‌ها بسته است.

آقای عمری می‌افزاید: «مسدودبودن سیستم بانکی از چالش‌های دیگری فراراه پیشه‌وران بوده که امارت اسلامی باید در زمینه تصمیم اتخاذ کند؛ زیرا پول اکثر دکان‌داران در بانک‌ها مسدود است و فعالیت‌های روزانه بین مرکز و ولایت‌ها از طریق همین بانک‌ها صورت می‌گیرد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، دین‌محمد حنیف، سرپرست وزرارت اقتصاد امارت اسلامی و یکی از سخن‌رانان این نمایشگاه می‌گوید که آنان برای رفع مشکلات و چالش‌های پیشه‌وران و دکان‌داران از هیچ‌گونه هم‌کاری دریغ نخواهند کرد.

سرپرست وزارت اقتصاد می‌افزاید: «هم‌کاری شما هم‌کاری با تمام ملت افغانستان است. اگر شما رُشد بکنید، رُشد شما رُشد اقتصادی کشور است. رُشد شما باعث کاریابی این ملت است و ما به رُشد و توسعۀ شما هم‌کار هستیم و در پهلوی شما هستیم.»

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان و معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ و یکی دیگر از سخن‌رانان این نمایشگاه، خواهان رعایت اصول اسلامی از سوی دکان‌داران است. او می‌گوید که امارت اسلامی به تمامی مشکلات این قشر رسیده‌گی خواهد کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، شماری از زنان پیشه‌ور در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گویند که جدا از چالش‌های عمومی فراراه پیشه‌وران، زنان به محدودیت‌های وضع‌شده از سوی امارت اسلامی نیز روبه‌رو اند.

اتاق پیشه‌وران و دکان‌داران افغانستان نمایشگاه سه‌روزه را زیر نام «پیشه‌وران ستون فقرات و زیربنای اقتصاد کشور» در تالار ستارۀ شهر کابل برگزار کرده است. امروز نخستین روز این نمایشگاه بود و قرار است تا پنج‌شنبه ادامه یابد. هدف اصلی این نمایشگاه، جلب توجه مسئولان امارت اسلامی خوانده شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: