اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، امروز (چهارشنبه، ۱۴ جدی) در یک نشست خبری‌ با شکایت از توقف صدها کانتینر کالای تجارتی افغانستان در بندر کراچی پاکستان، می‌گوید که مقام‌های پاکستانی از دو هفته به این سو برای کالاهای تاجران افغانستان دو تا سه برابر بهای بیش‌تر تعیین کرده اند و این سبب افزایش بهای کالاها در بازارهای افغانستان می‌شود.

محمدیونس مهمند، سرپرست اتحادیه‌ی اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گوید: «از دو هفته به این سو، صدها کانتینر در بندر کراچی متوقف شده و این کار، زیان‌های اقتصادی به تاجران افغانستان وارد کرده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، از پاکستان می‌خواهد که برای تاجران افغان تسهیلات بیش‌تری را فراهم کند. این اتاق از امارت اسلامی نیز می‌خواهد که در واکنش به توقف کالاهای تاجران افغان در بندر کراچی، عمل باالمثل را انجام دهد.

خان‌جان الکوزی، رییس اتاق تجارت مشترک افغانستان_پاکستان، می‌گوید: «ما از پاکستان می‌خواهیم که برای تاجران افغانستان تسهیلات بیش‌تر را فراهم کند و اگر توقف کانتینرهای ما ادامه یابد، ما مجبور هستیم که راه‌های بدیل را به بندر کراچی دریافت کنیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، مسئولان وزارت صنعت و تجارت، می‌گویند که برای حل این مشکلات با مقام‌های پاکستانی در حال گفت‌وگو اند. عبدالسلام جواد، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید: «شماری از مقام‌های امارت اسلامی برای حل این چالش با مقام‌های پاکستانی در حال گفت‌وگو اند و به زودی این مشکل حل خواهد شد.»

با این حال، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گوید که امروز نزدیک به ۵۰۰ کانتینر کالای تجارتی از اندونزیا و مالیزیا که قرار بود از مسیر بندر کراچی وارد افغانستان شود، به بندر چابهار فرستاده شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: