به دنبال درگیری نیروهای امارت اسلامی با مرزبانان پاکستانی در گذرگاه مرزی سپین‌بولدک-چمن، از چاشت روز گذشته به این سو، صدها مسافر در دو سوی مرز گیر مانده اند.

به گفته‌ی منابع در سپین‌بولدک، پس از چاشت روز گذشته –یک‌شنبه، ۲۲ عقرب-، نیروهای امارت اسلامی با مرزبانان پاکستانی درگیر شده اند که به دبنال آن، گذرگاه مرزی سپین‌بولدک-چمن به روی رفت‌وآمد مردم بسته شده است.

یکی از گواهان رویداد، به شرط افشانشدن نامش، امروز (دوشنبه، ۲۳ عقرب) به سلام‌وطندار می‌گوید: «صبح روز گذشته، مرز به حالت عادی باز بود؛ اما بعدا جنگ شد؛ فردی با لباس نیروهای امارت اسلامی، بر پلیس پاکستانی شلیک کرد که در نتیجه‌ی آن، یک تن کشته و ۴ تن زخمی شد.» او، می‌افزاید که «پس از آن، ولسوال، فرمانده‌ی امنیه و کمیسار، با طرف پاکستانی مشغول گفت‌وگو شدند که یا آن فرد را به آن‌ها بسپارند یا خود شان محاکمه کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

پس از این درگیری، صدها مسافر به شمول زنان، کودکان و بیماران در دو سوی مرز گیر مانده و در وضعیت دشواری به سر می‌برند. شماری از آن‌ها، می‌گویند که به اقامت‌گاه‌های مناسبی دست‌رسی ندارد و اگر جایی هم پیدا شود، هزاران افغانی هزینه برمی‌دارد.

آغامحمد در سپین‌بولدک که می‌خواهد مادر بیمارش را برای درمان به پاکستان ببرد، می‌گوید: «از شام روز گذشته در این جا منتظرم که این جنگ رخ داد. ویزه و پاسپورت هم دارم و بیمار نیز، به هم‌راه دارم. پول کم دارم؛ در این جا در وضعیت بدی استیم؛ حیرانیم که چه کنیم.»

زرولی‌خان، باشنده‌ی اصلی ارزگان که به دلیل بردن مادر بیمارش برای درمان به پاکستان، چشم‌انتظار بازشدن مرز است، می‌گوید: «زن و فرزندانم و مادر بیمارم نیز، هم‌راهم است. من از ارزگان آمده ام، شب این جا باران نیز بارید. اگر راه باز نشود، با مشکل‌های زیادی روبه‌رو خواهیم شد.»

خواستیم تا دیدگاه سخن‌گویان امارت اسلامی و وزارت خارجه را نیز با خود داشته باشیم؛ اما تا زمان تکمیل‌شدن این گزارش، از سوی آن‌ها به پرسش‌های سلام‌وطندار پاسخ داده نشد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

با این حال، عطاءالله زید، سخن‌گوی والی کندهار، می‌گوید که تلاش‌ها و گفت‌وگوی او با طرف پاکستانی برای بازگشایی گذرگاه مرزی سپین‌بولدک-چمن، هنوز نتیجه نداده است.

او، می‌گوید: «دروازه بسته است. روز گذشته و امروز گفت‌وگو و تلاش کردیم؛ اما نتیجه نداشته است.»

درگیری مسلحانه میان نیروهای امارت اسلامی و پاکستانی در گذرگاه مرزی سپین‌بولدک-چمن، تازگی ندارد؛ بل که پیش از این نیز، از این دست رویدادها در این منطقه رخ داده که شماری در آن کشته و مرز نیز برای روزهایی، به روی رفت‌وآمد بسته شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: