از دور روز به این سو، صدها موتر از کالاهای تجارتی در دو سوی گذرگاه مرزی سپین‌بولدک-چمن، گیر مانده است.  

پس از این که در یک‌شنبه‌ی هفته‌ی روان -۲۲ عقرب-، فرد مسلحی در گذرگاه مرزی سپین‌بولدک-چمن با شلیک گلوله، یک نظامی پاکستانی را کشته و چند تن دیگر را زخمی کرد، مرز به روی رفت‌وآمد بسته شده است.

به گفته‌ی مسئولان اتاق‌ تجارت و سرمایه‌گذاری کندهار، از دو روز به این سو، صدها موتر کالای تجارتی به شمول سبزی‌ها و میوه‌های تازه، در دو سوی مرز گیر مانده اند که در نتیجه‌ی آن، به تاجران خسارت مالی هنگفتی وارد شده است.

عبدالباقی بینا، معاون این اتاق، به سلام‌وطندار می‌گوید: «اکنون فصل میوه‌ی تازه است. انار، پیاز و بادرنگ به پاکستان صادر می‌شود و همه منتظر بازشدن راه اند. در این زمینه، چندین بار با طرف پاکستانی صحبت کرده ایم که اگر چنین حوادثی اتفاق می‌افتد، راه‌ها نباید بسته شود؛ زیرا این به ضرر هر دو ملت است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

گفتنی است با بسته‌شدن گذرگاه مرزی سپین‌بولدک-چمن، هزارن تن در دو سوی مرز گیر مانده بودند که با پادرمیانی بزرگان قومی، از شام روز گذشته برای عبور این افراد، راه فرعی‌ای در نظر گرفته شده است.

منبع محلی‌ای به شرط افشانشدن نامش، به سلام‌وطندار می‌گوید که در هنگام گشایش راه، دو تن از سوی پاکستانی‌ها کشته شده و چهار تن نیز، به دلیل ازدحام جان باخته است.

منبع می‌گوید: «روز گذشته از سرک مازل راه دادند که در نتیجه‌ی درگیری، دو تن کشته و یک تن زخمی شد. در نتیجه‌ی رفت‌وآمد، دو ریش‌سفید و دو کودک نیز، کشته شده اند. از صبح امروز، از این سو، تنها به کسانی در دروازه اجازه‌ی ورود داده می‌شود که کارت شناسایی داشته باشند.»

در همین حال، عطاءالله زید، سخن‌گوی والی کندهار، می‌گوید که برای گشایش راه، تلاش کرده اند تا با جانب پاکستانی گفت‌وگو کنند؛ اما موفق به این کار نشده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

از سوی دیگر، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، در برگه‌ی تویتر خود نوشته است که امارت اسلامی از درگیری پیش‌آمده در گذرگاه مرزی سپین‌بولدک-چمن، ابراز تأسف می‌کند. به گفته‌ی او، برای بررسی و یافتن عاملان این رویداد، هیئت عالی‌رتبه‌ای انتخاب شده که بررسی‌های خود را نیز شروع کرده است.

او، نوشته است که نهادهای امنیتی امارت اسلامی، تلاش می‌کنند تا در آینده، جلوی چنین رویدادهایی گرفته شود.

این در حالی است که به گفته‌ی منبع محلی‌ای، مقام‌های پاکستانی گفته اند که تا زمان روشن‌شدن چه‌گونگی کشته‌شدن مرزبابان پاکستانی، گذرگاه مرزی سپین‌بولدک-چمن بسته خواهد ماند.

افزون بر این، طرف پاکستانی در نشست روز گذشته‌ی خود با بزرگان قومی دو سوی مرز، از نمایندگان طرف افغانستان، خواسته اند؛ فردی که به نظامیان پاکستانی شلیک کرده را به آن‌ها بسپارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: