هیدر بار، معاون بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر، هم‌زمان با سفر فیلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان به کابل، از او خواسته است که لغو محدودیت بر سفر خارجی زنان افغانستان از سوی امارت اسلامی را، در آجندای سفرش قرار دهد.

معاون بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر در توییترش نوشته است که فیلیپو گراندی در سفرش به کابل، بر امارت اسلامی فشار بیارود تا ممنوعیت خروج زنان بدون محرم از افغانستان را لغو کند. کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان قرار است امروز به کابل بیاید.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

هیدر بار هم‌چنان خواهان لغو تمام محدودیت‌ها بر افرادی که افغانستان را ترک می‌کنند، شده است. در عین حال، او تأکید کرده است که فعالیت اداره‌های پاسپورت عادلانه شود و این اداره‌ها پاسپورت‌های مصادره‌شده را بازگردانند.

معاون بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر هم‌‌چنان از فیلیپو گراندی خواسته است که حق پناهنده‌گی شهروندان را به همه کشورها یادآوری کند.

پیش از این ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی و معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، در یک نشست خبری در کابل گفته بود کسانی که «عذری» نداشته باشند، اجازۀ سفر به بیرون از کشور را ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مجاهد تأکید کرده بود محرم برای زنانی که قصد سفر از افغانستان را دارند، ضروری‌ست. او در پاسخ به این پرسش که آیا دختران بدون محرم می‌توانند به بورسیۀ تحصیلی بروند، افزوده بود که حضور محرم در سفرهای بیرون از کشور برای زنان یک «حکم شرعی» است.

پس از واکنش‌های داخلی و خارجی بر این اظهارات، مجاهد در توییترش توضیح داد که هدف از سخنانش دربارۀ افغان‌هایی که از کشور بیرون می‌روند، این بوده که رفتن بدون اسناد قانونی، غیراصولی و به‌طور قاچاقی که شهروندان را با خطر روبه‌رو می‌کند، ممنوع است. او گفت شهروندان افغانستان که مدرک قانونی یا دعوت‌نامه داشته باشند، می‌توانند به بیرون‌ از کشور سفر کنند و با اطمینان به کشور برگردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: