Asset 1SWN

دیدبان حقوق بشر: آزمایش بکارت متوقف شود

Virginity test 2

دو روز پس از نشر گزارش تحقیقی کمیسیون مستقل حقوق بشر در پیوند به ادامۀ آزمایش بکارت در غیبت زن و حکم محکمۀ با صلاحیت، سازمان دید‌بان حقوق بشر نیز خواستار توقف آزمایش بکارت در افغانستان شده و این کار را غیر علمی و تحقیر‌آمیز می‌خواند.

این نهاد در اعلامیه‌یی از رئیس جمهور غنی می‌خواهد که با صدور فرمانی یک‌بار برای همیشه به آزمایش بکارت دختران پایان دهد. سازمان دیدبان حقوق بشر آزمایش بکارت را سوء‌استفادۀ بی‌رحمانه و بی‌هدف می‌خواند و می‌گوید، در افغانستان قانونی که به این کار پایان دهد، وجود ندارد.

در اعلامیۀ این نهاد با استناد به گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر آمده است که آزمایش بکارت به رغم دستور منع از سوی وزارت صحت، بدون حکم محکمه با صلاحیت و رضایت زنان ادامه دارد.

دیده‌بان حقوق بشر می‌افزاید که آزمایش بکارت نباید در هیچ‌صورتی انجام شود، زیرا علمی نیست و می‌تواند تجاوز جنسی به شمار برود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز یک‌شنبۀ، بیستم میزان/مهر با نشر یک گزارش تحقیقی در پیوند به «معاینات اجباری نسایی» گفته است که از میان ۱۲۹ زن پرسش‌شونده از سوی این کمیسیون، تنها یک زن تأیید کرده است که ارجاع او برای معاینه عدلی-‌طبی، بر اساس حکم محکمه با صلاحیت بوده است.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که ۹۲.۳ درصد معاینات نسایی، بدون رضایت زن و بدون حکم محکمه با صلاحیت انجام‌ شده است.

بر بنیاد گزارش کمیسیون حقوق بشر، اجرای معاینات نسایی چون معاینات پرده بکارت و معایناتی که برای اثبات جرایم تجاوز جنسی، زنا یا لواط انجام می‌یابد، هنوز هم ادامه دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام