به‌دنبال افزایش مبتلایان به ویروس کرونا، مسئولان وزارت صحت هشدار می‌دهند که افغانستان سخت‌ترین روزهایش را سپری می‌کند. وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت‌ امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گوید، گراف انتشار، ابتلا و رقم مرگ‌ومیر ناشی از کرونا نشان می‌دهد که خشم موج سوم این ویروس به مراتب بیش‌تر از موج‌های نخست و دوم است.

سرپرست وزارت صحت هشدار می‌دهد که افغانستان در چهار هفتۀ آینده بدترین حالت را از نظر گسترش کرونا از سر خواهد گذراند. به گفتۀ وحید مجروح، بی‌پروایی شهروندان به توصیه‌های صحی وزارت صحت‌ به وخیم‌ترشدن وضعیت می‌انجامد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

وحید مجروح می‌افزاید: «شما بیایید ما را کمک کنید تا مردم آکسیجن/اکسیژن را به گونۀ درست استفاده کنند؛ در غیر آن بحران جریان دارد، چراغ سبز را نمی‌بینیم. در ولایت ننگرهار به اوج رسیدیم؛ در حالی که نزول کوتاه داشتیم، اما متأسفانه پس افزایش را در واقعات می‌بینیم. این به آن معناست که ما چهار هفتۀ آینده آمادۀ بدترین حالت هستیم و زیادترین آماده‌گی‌ها را برایش گرفته‌ایم.»

سرپرست وزارت صحت‌ نیز می‌گوید، آمار مجموعی‌ که از سوی این وزارت اعلام می‌شود، کامل نیست و رقم جان‌باخته‌گان و مبتلایان به کرونا بیش‌تر از این آمار است. به گفتۀ او، موارد مثبت کرونا در هفتۀ جاری نسبت به هفتۀ گذشته ۲۰۰ درصد افزایش یافته و این حالت نشان‌دهندۀ سیر صعودی این ویروس است.کم‌بود اکسیژن از مشکلاتی دیگری‌ست که مسئولان وزارت صحت را نگران کرده است. سرپرست این وزارت، شفاخانه‌های خصوصی را به احتکار و مصرف بی‌رویۀ اکسیژن متهم می کند و می‌گوید که اگر از اکسیژن به گونۀ درست استفاده نشود، امکان وقوع بحران در کشور وجود دارد.

از سوی دیگر، وزارت صحت تفاهم‌نامۀ هم‌کاری در امر مبارزه با ویروس کرونا را با جمعیت هلال‌‌احمر افغانی امضا کرد. بر بنیاد این تفاهم‌نامه، جمعیت هلال‌احمر افغانی تمام شفاخانه‌ها و کلینیک‌های خود را در اختیار وزارت صحت قرار می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نیلاب مبارز، سرپرست جمعیت هلال‌احمر افغانی از شهروندان می‌خواهد که برای بیرون‌رفت از بحران کنونی، رهنمودهای وزارت صحت را جدی بگیرند و به آن عمل کنند.

سرپرست جمعیت هلال‌احمر افغانی می‌افزاید: «نجات‌دادن مریض تنها وظیفۀ ساختار صحی نه؛ بل‌که مسئولیت‌پذیری اجتماعی است. ماسک بپوشید، فاصلۀ اجتماعی را رعایت کنید و دست‌های‌تان را بشویید.»

این همه در حالی‌ست که براساس آمار وزارت صحت، در شبانه‌‌روز گذشته ۵۱ بیمار کرونایی در کشور جان‌ داده و یک‌هزار و ۸۴۳ مبتلای جدید شناسایی شده‌‌اند. در مدت یادشده، ۲۵۷ بیمار هم صحت‌یاب شده‌اند. با شناسایی موارد جدید، رقم مبتلایان کرونا به ۸۵ هزار و ۸۹۳ تن و رقم جان‌باخته‌گان به ۳ هزار و ۳۵۶ تن رسیده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: