دیدبان حقوق بشر، از کمیسیون جنگ افغانستان خواسته است که تعهدهای دولت امریکا درباره‌ی شهروندان زن افغانستان را بررسی کند.

به گفته‌ی دیدبان حقوق بشر، رهبران امریکا در حالی که همواره با اشاره به وضعیت بد زنان و دختران در افغانستان، جنگ ۲۰ساله‌ی خود در این کشور را توجیه می‌کردند، نبود متخصص حقوق زنان در کمیسیون جنگ افغانستان، نگران‌کننده است.

دیدبان حقوق بشر به نقل از هیلاری کلینتون، وزیر خارجه‌ی پیشین امریکا، نوشته است که او، در سال ۲۰۱۰ میلادی به زنان افغانستان گفته بود: «ما شما را تنها نمی‌گذاریم و همیشه در کنار تان می‌ایستیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

دیدبان حقوق بشر گفته است که بانو کلینتون، در همان زمان تعهد سپرد که برای دست‌یابی به توافق با نیروهای امارت اسلامی، حقوق زنان در افغانستان پامال نخواهد شد؛ در حالی که امارت اسلامی در آغاز به‌دست‌گرفتن قدرت، حقوق زنان را محدود کرد.

به گفته‌ی این نهاد، کمیسیون جنگ افغانستان کار خود را با ۱۴ کمیشنر مرد و ۲ کمیشنر زن آغاز کرده است؛ اما هیچ یک از این کمیشنران، در ساحت حقوق زنان تخصص ندارند.

دیدبان حقوق بشر افزوده است: «کمیسیون جنگ افغانستان، باید تعهدات امریکا در قبال زنان در افغانستان را به دقت بررسی و اطمینان حاصل کند که تخصص لازم برای انجام این کار را دارد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفته‌ی این نهاد، خیلی مهم است که کمیسیون، موفق‌نبودن دولت امریکا در اجرای بیش‌تر وعده‌های خود به زنان در افغانستان را بررسی و مستندسازی کند.

کمیسیون جنگ افغانستان، در دسمبر ۲۰۲۱ میلادی جهت بررسی جنگ‌ ۲۰‌ساله‌ی این کشور در افغانستان و ارائه‌ی درس‌های آموزنده برای آینده، ایجاد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: