هیدر بار، معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر، گفته است که دولت‌ها تعهدات‌شان به زنان افغان را زیر پا کرده‌اند و از این بابت باید عذرخواهی کنند.

معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر روز دوشنبه، بیست‌و‌چهارم اسد در توییترش نوشته است: «ما به زنان افغان عذرخواهی مدیونیم؛ زیرا دولت‌های ما قول داده‌اند تا همیشه در کنار آن‌ها بایستند و سپس این وعده را زیر پا گذاشتند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

هیدر بار در یادداشتی که در روز یک‌ساله‌گی حاکمیت امارت اسلامی بر افغانستان پخش کرده، گفته است: «متأسفم که کشور من، آمریکا و بسیاری دیگر قول دادند که برای همیشه از حقوق زنان و دختران افغان دفاع کنند و سپس این وعده را زیر پا گذاشتند.

او در ادامه گفته است: «من در ایالات متحدۀ آمریکا مالیات می‌پردازم و رأی می‌دهم و در فاجعه‌یی که سال گذشته رخ داده است، احساس شریک جرم می‌کنم و برای آن واقعاً متأسفم.»

معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر خطاب به زنان افغان نوشته است که با توجه به آن‌چه در حال گذراندن آن هستید، «باورداشتن به نظام حقوقی بین‌المللی و مکانیسم‌‌ها بسیار سخت است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او از زنان افغان خواسته است که به استفاده از این معاهدات ادامه بدهند و از جامعۀ جهانی بخواهند که برای آنان کاری کند. او گفته که واکنش کشورهای جهان به نقض حقوق زنان و دختران از سوی امارت اسلامی ضعیف بوده است و کشورها اقدامات مشخصی برای پاسخ‌گوکردن امارت اسلامی انجام نداده‌اند.

به گفتۀ او، شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌‌تواند ممنوعیت سفر و سایر تحریم‌ها را بر مقام‌های امارت اسلامی که در نقض حقوق بشری دست دارند، اعمال کند. هیدر بار در پایان این یادداشت نوشته است که «امارت اسلامی نمی‌تواند دختران و زنان افغان را روحیه‌کشی کند و جهان باید شما را حمایت کند.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: