اعضای مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی امروز این مجلس از طالبان می‌خواهند که خواست‌های‌شان را واضح مطرح کنند. آنان از بیرون‌شدن سربازان بین‌المللی از افغانستان استقبال می‌کنند و می‌گویند، یکی از خواست‌های طالبان برای صلح با دولت، بیرون‌شدن سربازان آمریکایی از کشور است که به‌زودی تحقق خواهد یافت.

اعضای مجلس نماینده‌گان می‌افزایند که اکنون طالبان باید از این فرصت استفاده کنند و به مردم و دولت افغانستان بپیوندند. میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان می‌گوید که نشست استانبول امیدهای بسیاری را برای قطع جنگ در افغانستان ایجاد و اجماع منطقه‌یی در این باره خوش‌بینی‌های زیادی را خلق کرده است. آقای رحمانی از طالبان می‌خواهد که در نشست استانبول شرکت کنند.

میررحمان رحمانی می‌گوید: «نشست ترکیه امیدهای زیادی برای قطع جنگ و حل صلح‌آمیز بحران استانبول ایجاد کرده است. ما از طالبان می‌خواهیم در این نشست شرکت کنند، خواست‌های‌شان را مطرح و از این فرصت به نفع مردم افغانستان استفاده کنند.»

در همین حال، ناهید فرید، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید، طالبان اگر می‌خواهند مردم باور کنند که آن‌ها تغییر کرده‌اند، باید حقوق بشر و حقوق زنان را در برنامه‌های‌شان تمثیل کنند و در نخستین گام مکتب‌های دخترانه را در مناطق زیر حاکمیت‌شان باز کنند.

عبدالرووف شپون، دیگر اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گوید، طالبان به حرمت رمضان باید آتش‌بس دایمی اعلام کرده و خواست‌های‌شان را به صورت یک طرح، مطرح کنند. به گفتۀ آقای شپون، اگر خواست‌های طالبان منطقی باشد، شهروندان افغانستان برای رسیدن به آن لابی‌گری خواهند کرد. او می‌گوید: «از طالبان می‌خواهم خواست‌شان را واضح بگویند، تا چی وقت باید برادرکشی ما ادامه داشته باشد؟»

پیش از این طالبان برای ادامۀ گفت‌وگوهای صلح از آمریکا خواسته بودند که سربازانش را از افغانستان بیرون کند. هفتۀ گذشته، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که تا یازدهم سپتامبر ام‌سال، تمامی سربازان کشورش را بدون کدام قیدوشرط از افغانستان بیرون می‌کند.

قرار است نشست استانبول دربارۀ صلح افغانستان به‌زودی در ترکیه برگزار شود، اما طالبان پیش از این گفته‌اند تا زمانی که سربازان خارجی از افغانستان بیرون نشوند، در هیچ نشستی شرکت نخواهند کرد. حالا با اعلام زمان بیرون‌شدن سربازان آمریکایی از افغانستان، دیده شود که آیا طالبان در این نشست شرکت خواهند کرد یا نه؟

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: