شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌خواهند فسادی که در برنامۀ پروموت وجود دارد، باید دوباره بررسی شود.

اعضای مجلس نماینده‌گان امروز (چهارشنبه، سوم جدی/دی) در نشست عمومی این مجلس می‌گویند که هرچه زودتر باید کمیسیون ویژه‌یی به‌منظور بررسی این برنامه ایجاد شود تا فسادی که در این برنامه صورت گرفته است، فاش شود.

محمدنسیم مدبر، عضو مجلس نماینده‌گان با اشاره به برنامۀ پروموت می‌گوید، هر جایی که پروندۀ فساد وجود داشته باشد، رئیس‌جمهور و اطرافیان او در آن دخیل‌اند. اما ریاست‌جمهوری این گفته‌ها را رد می‌کند.

دواخان مینه‌پال، از معاونان سخنگوی ریاست‌جمهوری با رد این موضوع به سلام‌وطندار می‌گوید، برنامۀ پروموت وابسته به حکومت افغانستان نیست؛ بل‌که این برنامه از سوی ایالات متحدۀ آمریکا تمویل می‌شود.

پروموت برنامۀ پنج‌ساله است. هدف این برنامه در افغانستان فراهم‌آوری فرصت‌ها برای زنان افغانستانی‌ست تا آن‌ها بتوانند پست‌های رهبری را در عرصۀ سیاست، جامعۀ مدنی و بخش‌های خصوصی به عهده گیرند.

پروموت، گروه‌های پشتی‌بان حقوق زنان را تقویت می‌کند، مشارکت زنان در اقتصاد را توسعه می‌دهد، شمار زنان در پُست‌های مهم تصمیم‌گیری در دولت افغانستان را افزایش می‌دهد و به زنان کمک می‌کند مهارت‌های کسب‌وکار و مدیریت را بیاموزند.

اعضای مجلس نماینده‌گان در حالی خواهان بررسی دوبارۀ این برنامه شده‌اند که ادارۀ بازرس ویژۀ آمریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار نیز در گزارش سال ۱۳۹۷ خود گفته بود، برنامۀ کمکی آمریکا برای توانمندسازی زنان در افغانستان یا پروموت، در کارش ناکام است.

جان ساپکو، بازرس ویژۀ آمریکا برای بازسازی افغانستان در این گزارش گفته بود که از زمان آغاز این برنامه تاکنون، ۸۹ میلیون دالر به مصرف رسیده است؛ اما تنها ۵۵ زن توانسته‌اند در وظایف بهتر استخدام شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: