فاطمه یعقوبی، آموزگار در یکی از مکتب‌های ولایت هرات است. او می‌گوید که حدود چهار ماه می‌شود معاشش را دریافت نکرده است و در وضعیت بد اقتصادی زنده‌گی می‌کند. فاطمه می‌افزاید که به‌دلیل بلندبودن بهای مواد اولیه و نداشتن هیچ حقوقی نمی‌‌تواند مخارج خانواده‌اش را تأمین کند. «ببینیم خرج خانه و قیمت مواد غذایی به چه اندازه افزایش پیدا کرده است. قیمت هر چیزی گران شده، معلم چه کار کند؟ مطمیناً روی زنده‌گی معلم تأثیر دارد.»

در کنار فاطمه، د‌ه‌ها آموزگار دیگر نیز در هرات وجود دارند که هنوز معاش‌های‌شان را دریافت نکرده‌اند و در وضعیت دشواری زنده‌گی می‌کنند. امروز هم در هرات به همین هدف گردهمایی برگزار شد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

صبرالدین مشعل، نمایندۀ انجمن آموزگاران هرات و لطیفه علی‌زی، از آموزگاران این ولایت که در این گردهمایی شرکت کرده بودند، از جامعۀ جهانی خواستند که به‌دور از اختلاف‌های سیاسی پول‌های منجمدشدۀ مربوط به حقوق آموزگاران را آزاد کند تا همۀ آموزگاران بتوانند با روحیۀ آرام به شغل‌شان ادامه دهند.

آنان می‌گویند که تمامی آموزگاران و کارمندان خدمات ملکی مخارج خانواده‌های‌شان را از چهار ماه به این‌سو با فروش وسایل خانه‌های‌شان به‌دست آورده‌اند و اکنون دیگر نه نانی برای خوردن و نه وسایلی برای فروختن دارند.

در همین حال، شهاب‌الدین ثاقب، رئیس معارف هرات، اطمینان می‌دهد که آنان به‌زودی معاش آموزگاران این ولایت را اجرا می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

فاطمه و دیگر آموزگاران هراتی در حالی خواهان آزادسازی پول‌های منجمدشدۀ مربوط به حقوق آموزگاران افغانستان هستند که بیش از دو ماه می‌شود کشور به‌دست امارت اسلامی افتاده و هنوز هم ذخایر مالی مربوط به دولت افغانستان از سوی آمریکا منجمد است.

براساس گزارش‌های پخش‌شده، دولت آمریکا هیچ تمایلی برای آزادسازی ذخایر مالی افغانستان نشان نداده است و هنوز هم امارت اسلامی در تحریم اقتصادی آمریکا قرار دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: