شهروندان هرات شب گذشته با سردادن نعرۀ الله‌اکبر، این پیام را به هراس‌افگنان رساندند که شهر هرات جایی برای طالبان نیست.

هم‌زمان از شام دیروز عملیات پاک‌سازی نیروهای امنیتی، کماندوها و نیروهای حرکت مقاومت مردمی در بخش‌های گوناگون غرب، جنوب و شمال هرات آغاز شده و طالبان از دروازه‌های شهر هرات به حومه‌های شهر متواری شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عبدالصبور قانع، والی هرات که در خط نخست نبرد حضور دارد، می‌گوید، بیشتر تجمعات طالبان درحومه‌های شهر هرات هدف بمباران نیروهای امنیتی قرار گرفته است که در نتیجۀ آن ۲۴ طالب مسلح کشته و ۳۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

او می‌افزاید، نیروهای تازه‌نفس به هرات رسیده‌اند و تا چند روز آینده وضعیت بهبود خواهد یافت.

در همین حال، محمداسماعیل خان، رهبر حرکت مقاومت مردمی که در خط نخست نبرد حضور دارد می‌گوید، جنگ کنونی افغانستان نبرد میان طالبان و دولت نیست، بل این جنگ پاکستان در برابر مردم افغانستان است.

او از مردم خواست که با قیام در برابر طالبان که ابزار دست پاکستان هستند آنان را طوری سرکوب کنند که درسی باشد برای کسانی که طالبان را اعزام می‌کنند.

این درحالی‌ست که باشنده‌گان هرات می‌گویند، طالبان به بخش‌هایی که شب گذشته از آن‌جاها بیرون رانده شده بودند، دوباره برگشته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

اما ادارۀ محلی هرات می‌گوید که اکنون جنگ به بیرون از شهر در منطقۀ کارته، غیزان و اطراف پُل‌مالان کشیده شده است.

از سوی دیگر، یک منبع معتبر مردمی در تخار به سلام‌وطندار می‌گوید، در پی حملات‌شان طالبان بر حومه‌های شهر تالقان، بخش‌هایی از روستای پنجشیری‌ها و گنج‌علی‌بیک تخار به دست طالبان افتاده است.

منبع می‌افزاید که نیروهای دولتی مستقر در خط شمالی شهر تالقان در روستای قره‌پرچو سنگرهای شان را ترک کرده و به ساحات دیگر رفته‌اند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

در همین حال خبرها از قندهار حاکی از کاهش جنگ در اطراف این شهر است.

یک منبع امنیتی در قندهار به سلام‌وطندار می‌گوید، طالبانی که در جنگ این ولایت حضور داشتند، برای جنگ به هلمند رفته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: