چهار روز از جنگ‌ نفس‌گیر در دروازه‌های شهر هرات می‌گذرد و هر روز دامنۀ این نبرد سنگین به داخل شهر هرات کشیده می‌شود.

بر بنیاد گفته‌های مسئولان شفاخانۀ حوزه‌یی هرات، در چهار روز گذشته دست‌کم ۲۴ تن به‌شمول ۵ غیرنظامی و ۱۹ نظامی در اثر درگیری‌ها در بخش‌های گونه‌گون حومۀ شهر هرات به‌ویژه در « پُل مالان» کشته و ۱۷۵ تن به‌شمول ۱۰۰ غیرنظامی، زخمی شده‌اند.

محمدعارف جلالی، سرطبیب شفاخانۀ حوزه‌یی هرات به سلام‌وطندار می‌گوید که ۱۰ کودک و ۷ زن نیز در میان زخمیان شامل‌اند. او می‌گوید که وضعیت بیش‌تر زخمیان خوب است.

این در حالی‌ست که از شب گذشته به این‌سو طالبان از سرک ورودی «پُل مالان» به دروازۀ کندهار، نزدیک‌تر شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عبدالصبور قانع، والی هرات که در خط نخست نبرد حضور دارد، می‌گوید که عملیات مشترک نیروهای امنیتی و خیزش‌های مردمی در ساحات مختلف این ولایت جریان دارد و طالبان از بخش‌های ورودی شهر هرات متواری شده‌اند.

به‌ گفتۀ والی هرات، هم‌زمان با این کوماندو‌ها از مسیر میدان‌هوایی وارد شهر هرات شده و دو طرفِ شاهراه هرات_کندهار و «پُل‌ پشتون» را از وجود طالبان پاک‌سازی کرده‌اند.

محمداسماعیل خان، رهبر حرکت مقاومت مردمی که با والی و نهادهای امنیتی در خط نخست نبرد در برابر طالبان می‌جنگد، نیز به مردم اطمینان می‌دهد که به طالبان اجازۀ ورود به شهر را نمی‌دهند.

هم‌زمان شورای نظامی هرات با پخش اطلاعیه‌یی از باشنده‌گان حوزه‌های دوم، سوم، هفتم، چهاردهم و ولسوالی انجیل و روستاهای «کبابیان» و «پُل مناردار» خواسته است که به‌دلیل آغاز عملیات پاک‌سازی نیروهای امنیتی در ساحات شمال شهر هرات، در خانه‌های‌شان بمانند و در بیرون گشت‌وگذار نکنند.

ازسوی دیگر، مکتب‌های شهر و ولسوالی‌های انجیل و گذره به‌دلیل تهدیدهای امنیتی تا اطلاع بعدی تعطیل شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از ولایت‌های هلمند و کندهار نیز خبر می‌رسد که از شب گذشته به این‌سو درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان در مرکزهای این ولایت‌ها شدت گرفته است.

غلام‌ولی افغان، نمایندۀ مردم هلمند در مجلس نماینده‌گان می‌گوید که از شب گذشته به این‌سو درگیری شدید در ساختمان فرماندهی پولیس، دفتر والی، حوزۀ اول امنیتی و زندان شهر لشکرگاه، مرکز هلمند جریان دارد.

‌مسئولان صحی در کندهار نیز از شدت جنگ در شهر ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند که روزانه دست‌کم ۱۰ زخمی در اثر درگیری میان طالبان و نیروهای امنیتی به شفاخانۀ حوزه‌یی میرویس این ولایت منتقل می‌شوند.

به گفتۀ مسئولان این شفاخانه، در نتیجۀ درگیری‌های شب گذشته در بخش‌های گونه‌گون شهر کندهار، ۳ تن کشته و ۱۳ تن دیگر زخمی شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: